Kiedy przedsiębiorstwa, które planują utworzenie wspólnej firmy (joint venture) w formie spółki prawa handlowego, muszą otrzymać zgodę UOKiK?



Zgodę muszą uzyskać wspólnicy – założyciele, których łączne obroty w poprzednim roku przekroczyły 50 mln euro w Polsce (lub 1 mld euro na świecie).
Do tzw. koncentracji, które podlegają zgłoszeniu prezesowi UOKiK, zalicza się bowiem – zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów – utworzenie wspólnego przedsiębiorcy. Jest to wymóg co do zasady zgodny z praktyką unijną – ale nie do końca.
Zgodnie z polskimi przepisami zgłoszeniu podlega nie tylko utworzenie klasycznych joint ventures, czyli tych przedsięwzięć, gdzie nowo tworzona spółka jest współkontrolowana przez jej założycieli.
Zgłosić trzeba też tworzenie spółek, w których tylko jeden z założycieli ma pozycję kontrolną, a pozostali to mniejszościowi wspólnicy. Urząd wymaga zgłoszenia także wtedy, gdy w celu utworzenia joint venture jeden ze wspólników twrzy nową spółkę, a następnie pozostali nabędą jej udziały lub akcje.
Podobnie traktuje sytuacje, w których do utworzenia joint venture wspólnicy wykorzystują istniejącą już spółkę, funkcjonującą w ramach grupy kapitałowej jednego z nich. Przepisy unijne wymagają zgłoszenia tylko w przypadku zamiaru utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, który spełnia wszystkie funkcje samodzielnego podmiotu gospodarczego.
Joint ventures, które nie posiadają samodzielności gospodarczej, a są tylko platformą organizacyjną dla współpracy między ich założycielami nie podlegają zgłoszeniu. Polski ustawodawca natomiast objął obowiązkiem zgłoszenia obydwa przypadki.