Przedsiębiorstwa wykonujące działalność polegającą na przywozie gazu ziemnego w celu jego dalszej odsprzedaży odbiorcom są zobowiązane do utrzymywania jego obowiązkowych zapasów. Czy zapasy te mogą być utrzymywane poza granicami Polski?
Wojciech Bigaj, radca prawny w Kancelarii GWJ Gramza Wawrzynowicz Jenerowicz
Obowiązki przedsiębiorstw dotyczące zapasów obowiązkowych paliwa gazowego uregulowane są w art. 24 ust. 1 ustawy z 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.
Co do zasady, zapasy obowiązkowe powinny być utrzymywane na terytorium Polski.
Przepis przewidujący utrzymywanie zapasów obowiązkowych wyłącznie na terytorium Polski został jednakże zakwestionowany przez Komisję Europejską.
Uznała ona, że zagraża on tworzeniu konkurencyjnego, wewnętrznego rynku gazu ziemnego, z uwagi na to, że tworzy barierę wejścia na rynek polski nowym dostawcom z krajów Unii Europejskiej.
W związku z powyższym do omawianej ustawy wprowadzona została nowa regulacja zawarta w art. 24a. Zgodnie z tym przepisem zapasy obowiązkowe mogą być utrzymywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – na terytorium innego państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w instalacjach magazynowych przyłączonych do systemu gazowego.
Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Parametry techniczne tych instalacji magazynowych i sieci gazowych, do których instalacje te są przyłączone, powinny zapewniać możliwość dostarczenia całkowitej ilości utrzymywanych poza Polską zapasów obowiązkowych do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej krajowej w okresie nie dłuższym niż 40 dni.
Ponadto zawarte umowy o świadczenie usług przesyłania gazu ziemnego oraz umowy o świadczenie usług magazynowania gazu ziemnego powinny zapewniać możliwość dostarczenia całkowitej ilości utrzymywanych poza Polską zapasów obowiązkowych do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej krajowej w okresie nie dłuższym niż 40 dni.