Ministerstwo Finansów chce, by projekt ustawy od wydobycia kopalin trafił na posiedzenie rządu w najbliższy wtorek - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Naszą intencją jest, aby projekt ustawy od wydobycia kopalin trafił na posiedzenie rządu już w najbliższy wtorek. Zrezygnowaliśmy z planowanego wejścia w życie podatku z dniem 1 marca br.; teraz zakładamy, że wejdzie on 14 dni od ogłoszenia. To jest bezpieczniejsze rozwiązanie, które oddali zarzuty niekonstytucyjności" - powiedział PAP Grabowski.

"Projekt ustawy nie jest legislacyjnie skomplikowany, a podatek powinien wejść w życie jeszcze w marcu. Podatek będzie naliczany od dnia wejścia w życie" - dodał.

Przyspieszają też prace nad ustawa o podatku od wydobycia węglowodorów

Jednocześnie poinformował, że ministerstwo zaczyna intensywniej pracować nad projektem ustawy związanej z podatkiem od wydobycia węglowodorów.

"Teoretycznie projekt powinien pojawić się już w pierwszym kwartale tego roku, ale bardziej prawdopodobne jest, że będzie to dopiero drugi kwartał. W tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Projekt ustawy będzie przygotowywał resort finansów, będziemy jednak współpracowali z Ministerstwem Środowiska. Musimy przy konstrukcji podatku uwzględnić działania Unii Europejskiej oraz planowane uwolnienie rynku gazu" - powiedział Grabowski.

"Podatek będzie od wydobycia gazu niekonwencjonalnego, gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Rok 2015 jest prawdopodobnym terminem wejścia w życie podatku. Chcemy jednak przygotować projekt wcześniej tak, aby inwestorzy mogli z odpowiednim wyprzedzeniem ocenić ryzyko inwestycyjne w Polsce" - dodał.

W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów opowiedział się za przyjęciem projektu ustawy o podatku od kopalin w kształcie zaproponowanym przez resort finansów, z minimalnym podatkiem w wysokości 0,5 proc. Resort napisał w piśmie przesłanym do Komitetu, że nowa wersja uwzględnia ustalenia Komitetu z 5 stycznia, a także ocenę tzw. komisji prawniczej. W wersji tej MF złagodziło formułę podatku, wprowadzając minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi, zamiast wcześniejszej stawki 1 proc.