Polacy, który zamierzają nabyć pozwolenie na broń do obrony osobistej, mogą być pewni, że ich wniosek zostanie rozpoznany przez policję według bardziej przejrzystych kryteriów. Zgodnie z obowiązującym do 10 marca 2011 r. art. 10 ust. 1 ustawy o broni i amunicji legalną broń można było dostać tylko wtedy, gdy okoliczności, na które powołał się obywatel, uzasadniały jej wydanie. Ani sama ustawa, ani przepisy wykonawcze nie wskazywały, jakie okoliczności uzasadniają wydanie pozwolenia. O tym, komu pozwolić na pistolet do ochrony osobistej, decydowały tylko policyjne instrukcje i orzecznictwo sądowe.

Czy można odpowiadać karnie za udostępnienie broni innej osobie

Od wielu lat mam pozwolenie na broń i zdarza mi się, że podczas wycieczek w odludne tereny pozwalam swojemu pełnoletniemu synowi oddać kilka strzałów do ustawionych celów. Czy jest to dopuszczalne?

Jakie dokumenty trzeba złożyć, ubiegając się o pozwolenie na broń

W ostatnim roku trzykrotnie zostałem okradziony przez włamywaczy. Chcę w związku z tym złożyć wniosek o pozwolenie na broń. Jakie dokumenty przekazać policji?

Czy mogę odwołać się od decyzji odmawiającej wydania pozwolenia

Złożyłem wniosek o wydanie pozwolenia na broń bojową do obrony osobistej. Policja odmówiła mi przyznania takich uprawnień, a stosowana decyzja została wysłana do mnie pocztą. Niestety w czasie kiedy listonosz dwukrotnie przynosił mi awizo, przebywałem za granicą. Policja nie przyjęła mojego odwołania, bo podobno przekroczyłem termin. Czy działała zgodnie z prawem?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uzyskać pozwolenie na broń palną do ochrony osobistej

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania