Posłowie domagają się zaostrzenia przepisów dotyczących noszenia broni białej. Chcą wprowadzenia zakazu noszenia w miejscach publicznych noży oraz klasycznych rodzajów broni białej. Z powodu użycia ostrych narzędzi w 2009 r. zginęły 404 osoby. Ofiarami śmiertelnymi broni palnej było 36 osób. Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o broni i amunicji już na najbliższym posiedzeniu.

Ustawa o broni i amunicji z 1999 r. wyróżnia obok kategorii broni palnej oraz kategorii broni pneumatycznej i kategorii miotaczy gazu obezwładniającego także kategorię narzędzi i urządzeń, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Właśnie do tej trzeciej kategorii należy broń biała, do której zaliczono ostrza ukryte w przedmiotach niemających wyglądu broni, kastety i nunczako oraz pewne rodzaje pałek. Nie umieszczono jednak w tej kategorii noży ani klasycznych rodzajów białej broni.

Zgodnie z projektem ma być rozszerzona definicja broni poprzez dodanie do kategorii broni białej wszelkich innych przedmiotów mających charakter broni ofensywnej, z wyjątkiem noży o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza poniżej 8 centymetrów. Zakazane byłoby posiadanie takiej broni w miejscach publicznych. Dozwolone będzie jednak posiadanie takiej broni w miejscu publicznym, jeżeli okoliczności wskazują, że jest to uzasadnione realizacją celu zgodnego z prawem, a więc np. w celu edukacyjnym, kulturalnym, historyczno-rekonstrukcyjnym, sportowym czy też rekreacyjnym. Za naruszenie zakazu będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.