Podejrzani i oskarżeni, którzy należycie udokumentują swoją złą sytuację materialną, mogą otrzymać adwokata z urzędu. W tym celu muszą złożyć wniosek do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Obrońca z urzędu przysługuje również, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę

Czy jako student mam prawo do obrońcy

Zostałem oskarżony o udział w bójce, mimo że tak naprawdę stanąłem w obronie napadniętej dziewczyny. Jestem studentem i nie mam wystarczających dochodów, aby wynająć sobie adwokata. Czy mogę dostać bezpłatnego obrońcę?

Czy zawsze jest konieczny obrońca

Mojemu synowi został przedstawiony zarzut posiadania narkotyków. Ma on zaledwie 17 lat. Czy w związku z tym ma on prawo do posiadania adwokata z urzędu?

Czy do wniosku muszę dołączyć dokumenty

Zamierzam złożyć wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu z uwagi na trudną sytuację materialną. Czy do wniosku muszę dołączyć dokumenty, które będą ją potwierdzały?

Czy sąd mógł odrzucić złożoną apelację

Sąd odrzucił moją apelację. Starałem się wykazać, że w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie miałem obrońcy z urzędu, a nie stać było mnie na wynajęcie adwokata i dostałem go dopiero po złożeniu wniosku. Czy sąd miał rację?

Czy obrońca złoży za mnie wyjaśnienia

Dostałem wezwanie do stawienia się na przesłuchanie w sądzie. Mam obrońcę z urzędu. Czy może on stawić się za mnie w sądzie?

Czy adwokat może odmówić apelacji

Dostałam adwokata z urzędu. Po tym jak skazał mnie sąd, chciałam, aby wniósł on w moim imieniu apelację. Adwokat powiedział, że nie należy to do jego obowiązków. Czy to prawda?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy i jak można wystąpić o przyznanie obrońcy z urzędu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.