statystyki

Słowik: Prawnicze wycieki do sieci

autor: Patryk Słowik23.10.2018, 11:01; Aktualizacja: 23.10.2018, 11:21
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, dziennikarz DGPźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z serwisu Adwokat.com wyciekła korespondencja osób, które starały się uzyskać poradę prawną online. Zawiera ona bardzo wrażliwe informacje na temat wielu spraw ponad dwóch tysięcy osób i dotyczy wiadomości z ostatnich trzech lat – poinformował w ostatni czwartek serwis Niebezpiecznik.pl.

Adwokat.com to serwis pośredniczący między potencjalnymi klientami a profesjonalnymi pełnomocnikami. A przy tym – co kluczowe w kontekście wycieku – gromadzący informacje o ludzkich bolączkach. W witrynie dostępny był bowiem formularz zamawiania porad online służący wycenie pomocy prawnej. Aby można było określić koszt usługi, użytkownicy powinni możliwie najprecyzyjniej opisać swój kłopot. Efekt? „Ujawnione informacje obejmują: adresy e-mail, treści setek pytań kierowanych do prawników, a w nich: nazwiska, adresy, informacje o zatrudnieniu i powiązaniach z innymi osobami, historie rozwodowe, informacje o stanie zdrowia, informacje o toczących się postępowaniach... Słowem, wszystko, co ludzie mogą ujawniać, oczekując porady prawnika. Czyli dużo bardzo niewygodnych dla niektórych osób danych” – referuje Niebezpiecznik.pl.

Okazało się też, że z administratorem serwisu nie było przez dwa miesiące żadnego kontaktu. Redakcja Niebezpiecznik.pl odbijała się od wirtualnej ściany. Co najwyżej mogła wysłać list... do Kanady. Urząd Ochrony Danych Osobowych bardzo poważnie potraktował sprawę. Zapewnił, że choć serwer, z którego korzysta Adwokat.com, znajduje się w Kanadzie, to rodzimi urzędnicy zrobią wszystko, co w ich mocy. Poszło im nieźle, gdyż strona Adwokat.com już jest niedostępna.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane