« Powrót do artykułu

Zmiany w egzekucji komorniczej: Długi emerytów łatwiejsze do odzyskania

Gdy do ZUS o potrącenia ze świadczeń zwracali się jednocześnie i komornik, i urząd, pieniądze zamiast do nich często trafiały do depozytu. Teraz tak nie będzie. Organ rentowy łatwiej ustali, komu od razu je wypłaci.

emeryt, emerytura

żródło: ShutterStock

W nowym stanie prawnym zbieg egzekucji nie wstrzymuje już czynności egzekucyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • albert235(2017-07-24 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Mam problem z ZUS-em. Posiadam emeryturę 2070,46 zł brutto. Od tej sumy jest odliczony podatek 166,00 zł. ubezpiecz społ.186,34 zł. Mam komornika za zadłużenie. ZUS odpowiada mi, że potrąca najpierw 25% od sumy brutto dla komornika a następnie podatek i ubezpieczenie społeczne również od sumy brutto. Czy te naliczenie jest prawidłowe? Poza tym od Lipca 2017 roku weszła ustawa o minimalnej kwocie wolnej od potrąceń przez komornika. Czy ZUS powinien zastosować się do nowelizacji przepisu 2017 r i aktualizować kwotę wolną od podatku po potrąceniu podatku, ubezpieczenia społecznego, potracenie komornicze do kwoty wolnej od potrąceń. Czy jak sobie nalicza wszystko od podstawy brutto. Przecież pomniejszając podatek z sumy brutto te wynagrodzenie maleje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!