Najważniejsze zasady sporządzania i zawierania umów


Umowy kształtują prawa i obowiązki stron, które je zawierają. Ich treść, forma, sposób i okoliczności zawarcia są unormowane prawnie przez ustawy i klauzule generalne. Jak zawrzeć umowę zgodnie z prawem i dobrymi zwyczajami? Przedstawiamy fundamentalne zasady sporządzania i zawierania umów.

zgoda umowa

żródło: ShutterStock

Oświadczenie woli

Strony składając oświadczenie woli, poprzez zawarcie umowy, dążą do osiągnięcia danego skutku prawnego. Jest to konieczny warunek nie tylko przy zawieraniu umów, ale także przy każdej innej czynności prawnej. Oświadczenie woli uznane jest za nieważne, gdy zostało złożone pod wpływem groźby, podstępu, błędu co do czynności prawnej czy też dla pozorów. Nieważne jest też oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Według kodeksu cywilnego: „oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.”

Oświadczenie woli przesłane SMS-em? >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • szymel(2018-06-25 17:20) Zgłoś naruszenie 02

    no z tą aplikacją Spinker to duże ułatwienie. Teraz kupowałem auto potrzebna była umowa, nie mieliśmy drukarki, więc podpisaliśmy przez aplikację i po sprawie.

    Odpowiedz
  • adamis(2018-05-27 22:02) Zgłoś naruszenie 02

    ja nie martwię się o sprzorządznie umów, bo korzystam z aplikacji Spinker, gdzie jest już gotowa baza wzorów umów stworzonych przez prawników. Umów z apki nie trzeba drukować, więc kolejne ułatwienie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!