« Powrót do artykułu

Odwołanie sędziów TK. PO: Działania PiS to złamanie wszelkich zasad prawnych, naginanie prawa i oszukiwanie wyborców

Nie ma podstaw prawnych do przyjęcia uchwał PiS-u - mówi były minister sprawiedliwości Borys Budka. Chodzi o projekty Prawa i Sprawiedliwości unieważniające wybór 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wybrał ich Sejm poprzedniej kadencji. Sędziowie nie zostali dotąd zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Borys Budka podczas konferencji prasowej w Sejmie.

autor: Radek Pietruszkażródło: PAP

Borys Budka podczas konferencji prasowej w Sejmie.

statystyki

Komentarze (3)

 • bk(2015-12-01 00:52) Zgłoś naruszenie 10

  Prezes TK złamał zasade niezawisłosci sędziowskiej kiedy na zlecenie KOmorowskiego napisał nowelizacje ustawy o TK. To PO i Prezes TK dokonali zamachu na nasze wolnosci obywatelskie.

  Odpowiedz
 • helga(2015-11-25 23:10) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Budka, pan już nic nie może.

  Odpowiedz
 • krysztofiak(2015-11-25 18:48) Zgłoś naruszenie 00

  http://pl.blastingnews.com/felietony/2015/11/czy-komitet-obrony-demokracji-bedzie-domagal-sie-delegalizacji-prawa-i-sprawiedliwosci-00670309.html Jeśli TK wykaże, iż działalność partii Kaczyńskiego jest sprzeczna z Konstytucją RP, wówczas będzie miał prawo do jej zdelegalizowania. Takie domniemanie jest obecnie w pełni uzasadnione. Wypowiedzi wielu polityków PiS manifestują idee faszystowskie oraz nienawiść na tle etnicznym. Dla przykładu, prezydent Duda popierał hasło tak zwanego marszu niepodległości „Polska dla Polaków”, wyrażającego nienawiść na tle narodowościowym. Ponadto, złamał konstytucyjną zasadę niezawisłości sądów, odmawiając zaprzysiężenia sędziów TK wybranych przez posłów poprzedniej kadencji Sejmu.

  Program polityczny PiS odwołuje się do haseł nawołujących do klerykalizacji życia publicznego w Polsce. Ewidentnym przykładem są wypowiedzi Glińskiego nawołujące do ograniczenia wolności przekazu artystycznego z racji preferowania katolickiego światopoglądu. Taka praktyka jest również sprzeczna z Konstytucją RP.

  Bez wątpienia, wyrok delegalizujący PiS będzie wymagał ekspertyz filozoficznych, politologicznych oraz historycznych. Nie jest więc wykluczone, że najwybitniejsi polscy intelektualiści, publikujący swoje prace w międzynarodowych, prestiżowych czasopismach humanistycznych, zostaną zatrudnieni przez TK, aby zbadali kwestię faszystowskiego charakteru działalności Prawa i Sprawiedliwości.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!