« Powrót do artykułu

Zaawansowany wiek pozwala na otrzymanie większego zachowku

Osoby najbliższe mają zagwarantowany udział w spadku. Jeżeli w chwili jego otwarcia są trwale niezdolne do pracy jego wysokość rośnie. Brak kodeksowej definicji tego pojęcia pozwala przyjąć, że emeryt należy do tej kategorii uznał Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich.

testament

żródło: ShutterStock

Problematycznym okazało się wyliczenie części, którą powinien otrzymać mąż. W chwili otwarcia spadku był miał on 67 lat i był emerytem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • MW(2017-12-13 15:01) Zgłoś naruszenie 10

  Jedynym wyznacznikiem trwałej niezdolności do pracy, popartym przepisami prawa, jest orzeczenie o pierwszej grupie inwalidzkiej. Nie istnieje przepis, który mówi, że emeryt jest trwale niezdolny do pracy. jest to tworzenie własnego prawa przez sędziów. Celem zapisu o 2/3 zachowku była ochrona osób nie mogących mieć źródeł przychodu. Emeryt jest jak pracownik - dostaje co miesiąc pensję, która wypracował przez lata. Do tego zgodnie z przepisami prawa może pracować. ....Emeryt nie jest osobą trwale niezdolną do pracy. Gdyby tak było z definicji, to pracodawcom nie wolno było by zatrudniać emerytów. Tym czasem przepisy prawa wprost pozwalają emerytom dorabiać. W wojsku można przejść na emeryturę po 15 latach służby. To znaczy, że w pełni zdrowy i silny, 45 letni mężczyzna może być emerytem. Nie znaczy to, że jest trwale niezdolny do pracy. Tacy emeryci dorabiają do emerytury w pracując w ochronie. Osobami trwale niezdolnymi do pracy są osoby upośledzone umysłowo w stopniu znacznym, osoby pozbawione wszystkich kończyn, oraz osoby sparaliżowane. Trwale niezdolne do pracy są wyłącznie osoby posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Oraz osoby w podeszłym wieku, którym samo poruszanie się sprawia wiele wysiłku (osoby 80 - 90 letnie.). Emeryt będący tłumaczem ,może bez problemu wykonywać dodatkową pracę w domu. Trzeba także zrozumieć sens przepisu i co ustawodawca miał na myśli. Chodziło tu o zabezpieczenie osoby, która nie dałaby sobie rady w życiu i trzeba by ja wspomóc finansowo. Bogata emerytka mająca 2000 emerytury + drugie tyle renty po mężu, nie jest w ciężkiej sytuacji nie może z tego przepisu robić swojego prawa. Tak więc emeryt z samej definicji nie kwalifikuje się jako osoba trwale niezdolna do pracy. https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dorabiania-na-emeryturze-praca-na-emeryturze,252,0,2234876.html. Sąd wydał orzeczenie bezprawnie. To przykład Państwa w Państwie i nie respektowania przez sędziów przepisów pozwalających emerytom dorabiać pracując.

  Odpowiedz
 • Klincz(2015-06-26 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  A jakiś poszerzony komentarz ze strony "Gazety Prawnej"? Co ma wiek emerytalny i niezdolność do pracy do określonych ustawowo proporcji zachowku? "Zaawansowany wiek pozwala na otrzymanie większego zachowku" bo...? Komentarz? Sądy coraz częściej zastępują testatorów w określaniu, co dobre dla spadkobierców: "Jakkolwiek spadkobierca nakazał w testamencie... to jednak sąd jest zdania, że miał na myśli..." Bulls**!

  Odpowiedz
 • państwo teoretyczne(2015-06-27 17:49) Zgłoś naruszenie 00

  Władza państwowa odbiera obywatelowi jego majątek bez żadnego odszkodowania i daje innemu. To jest grabież ukryta pod nazwą zachowek. A w konstytucji jest zapisane że wywłaszczać można tylko na cel publiczny i za słusznym odszkodowaniem. Ale co sędziów obchodzi konstytucja?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!