Kary za nielegalne wycięcie drzewa będą niższe. Sprawdź, co zmieni nowelizacja

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 1 lipca 2014 uznał, że rażąco wysokie  kary nakładane za nielegalną wycinkę drzew są niekonstytucyjne, ponieważ nie ma możliwości żądania ich obniżenia w wyjątkowych sytuacjach. Obowiązujące dotychczas przepisy stracą jednak swoją moc 15 stycznia 2016 roku. Sejm przyjął już jednak projekt ustawy, która obniża aktualne kary. Akt został przekazany do Senatu. Dowiedz się, co zmieni się w przepisach, gdy nowa ustawa wejdzie w życie.

wycinka drzew, piła łańcuchowa, mechaniczna

żródło: ShutterStock

Osoba, która będzie chciała wyciąć drzewo lub krzew znajdujący się na swojej działce w dalszym ciągu będzie musiała uzyskać zgodę wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Nie będzie natomiast koniecznie dołączanie do wniosku dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości - zastąpi go oświadczenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • nairam(2015-05-31 20:47) Zgłoś naruszenie 20

  Nie mam zamiaru prosić się o zgodę na wycinkę i na mojej działce nikt nie uświadczy drzewa podlegającego ustawie... Wiem, że bardzo wielu postępuje podobnie. Działania ustawodawcy przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Ta nowelizacja to tylko malutki kroczek we właściwym kierunku.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2015-06-01 09:04) Zgłoś naruszenie 20

  kiedy ten bzdurny przepis zmienią, abym nie mógł zdecydować co chcę aby rosło na moim podwórku

  Odpowiedz
 • zrabany kraj(2015-05-31 20:43) Zgłoś naruszenie 20

  ********* nic nie posadzę, niech będzie pustynia, bo nie dosyć, że moja działka to mam jeszcze pisać podania o ścięcie a jak zetnę to ponosić karę, a wuj z takim krajem, a pierdnąć bez pozwolenia to mogę, czy też nie,

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-05-31 18:38) Zgłoś naruszenie 10

  Od likwidacji złodziejskiego numeru "na wycięcie krzaka" - powinien nowy prezydent rozpocząć urzędowanie .
  A każdego , następnego dnia - kolejny , złodziejski numer do likwidacji .
  I tak przez pięć dni w tygodniu .
  Dwa - damy mu "wolne" .
  Na początek .

  Odpowiedz
 • pikuś(2015-06-01 16:33) Zgłoś naruszenie 10

  Czyli nadal każdy dwa razy się zastanowi, zanim cokolwiek posadzi na swojej działce. A na działkach pod działalność gospodarczą, gdzie opłaty za wycinkę są obowiązkowe, nadal każdy będzie tępił drzewka za młodu i nigdy nie posadzi drzewa ani krzewów. Jak tępy trzeba być, żeby wprowadzić takie kretyńskie przepisy?
  Wprowadziliby jakieś niewielkie opłaty za wycinkę pod działalność gospodarczą, to i drzewa by tam rosły i gminy by parę złoty zarobiły. A tak pustynia i kasiory nima.

  Odpowiedz
 • Oburzony(2015-06-01 22:46) Zgłoś naruszenie 10

  Przepis jest skandaliczny. Właściciel działki ma prosić PANA URZĘDNIKA o pozwolenie na wycięcie drzewa a nawet krzaku na SWOJEJ działce, .A podobno własność prywatna jest święta. A co ze sławną Komisją "Przyjazne Państwo" pana Palikota, która m.in. miała miała zlikwidować ten bzdurny przepis. Jakie to przyjazne państwo?Słusznie pisze jeden z komentatorów, że to porąbany kraj gdzie obowiązują takie przepisy. Mafia eko-terorrystów trzyma się dobrze.

  Odpowiedz
 • vbn(2015-05-31 18:19) Zgłoś naruszenie 00

  A gdzie był Wysoki Trybunał do tego czasu ?

  Odpowiedz
 • pod-leśniczy(2015-06-01 19:21) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli u właściciela nieruchomości ,ktokolwiek wytnie drzewo bez pozwolenia wówczas gmina nalicza niebosiężne
  opłaty. Jeżeli takie same drzewo zostanie wycięte w lesie państwowym przez osobę trzecią - to w takim przypadku nikogo się nie obciąża . Natomiast tylko pan leśniczy ma kłopot - z powodu umknięcia materialnego bez jego zgody
  i pozbawienia pożytku.

  Odpowiedz
 • dydu(2015-06-16 14:20) Zgłoś naruszenie 00

  A w cztery litery z taką nowelizacją !!! - a tak przy okazji to jeżeli aktualne przepisy straciły moc w styczniu 2015 to jakie obowiązują aktualnie skoro nie ma nowych - mamy teraz wolność w tym zakresie ?

  Odpowiedz
 • ERZET(2015-07-22 11:50) Zgłoś naruszenie 00

  Tekst pod ostatnim zdjęciem jest chyba niekompletny. Brak jednostki miary za którą się płaci wymienione kwoty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!