Nowa procedura karna od 1 lipca. Co zmieni nowelizacja

1 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizujące kodeks postępowania karnego. Większość prawników nie jest pewna jak nowe zasady sprawdzą się w rzeczywistości procesowej. Odnośnie nowelizacji pojawia się też sporo negatywnych głosów wypowiadanych przez prokuratorów, adwokatów, biegłych, czy nawet Helsińską Fundację Praw Człowieka. Czego będzie dotyczyć reforma kpk, dowiesz się z zestawienia opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prawo

żródło: ShutterStock

Celem nowelizacji jest zmiana istniejącej struktury orzekanych kar, w tym ograniczenie możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary.

Kara zawieszona (orzekana w Polsce jako około 60 % wszystkich kar) jest traktowana w odbiorze społecznym jako fikcja skazania. Lepsze efekty w tym względzie przynoszą sankcje wolnościowe - grzywny bądź kary ograniczenia wolności, które są dla sprawcy bardziej odstraszające i dolegliwe, niż kara pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • Marek(2015-05-15 08:10) Zgłoś naruszenie 00

  Musicie w obecnych czasach więcej więzień budować ,i to ma być Polska prawa kiedy człowiek za ukradzionego batona ma pójść siedzieć zamiast otrzymać warunkowe a mówiono,że tak było za PIS a teraz jest jeszcze gorzej

  Odpowiedz
 • Walter(2015-05-15 17:12) Zgłoś naruszenie 00

  za kradziez batona ani warunkowe ani normalne wiezienie nie jest przewidywane wiec prosze nie glosic farmazonow zaslyszanych u panikarzy. Wiezienie przewiduje za kradziez pow. okreslonej wartosci. Ponizej jej stanowi wykroczenie i moze byc karane ale aresztu jeszcze nikt za jednego batona nie dostal. Chyba, że nie wywiazal sie z wyznaczonej kary i zostala ona zamieniona na areszt - ale to i tak malo prawdopodobne.
  Owszem polski wymiar sprawiedliwosci to kpina ale krytykujac go zachowajcie chociaz rzetelne fakty

  Odpowiedz
 • ~ pracownik sądu(2015-05-15 19:25) Zgłoś naruszenie 00

  W ciągu miesiąca wykonuję 50 kar zastępczych aresztu za grzywnę w wykroczeniach, ludzie nie mają z czego zapłacić za właśnie kradzież (kradną bo nie mają z czego żyć), jak nie płacą to idą siedzieć na 2,3 4 lub 5 dni itp. a my podatnicy za to płacimy, bo przelicznik grzywny w kwocie 100,00 złotych na 5 dni to 20,00 zł za dzień. Teraz sobie "Walter" policz kto na tym traci i nie gadaj, że za kradzież batonika nikt nie idzie siedzieć. I to są rzetelne fakty. Znam to z autopsji.

  Odpowiedz
 • Walter(2015-05-16 17:53) Zgłoś naruszenie 00

  pracowniku sądu to nie mój problem, że policja nie korzysta masowo z bardziej efektywnych metod karania za pierdoły np. kara cielesna - taka kara jest po pierwsze skuteczniejsza po drugie nie obciąży podatników po trzecie zaoszczędzi waszej pracy która powinna skupiać się na sądzeniu prawdziwych przestępców.
  Jak ktoś oberwie choć parę razy pałą za wykroczenia - da mu to do myślenia, jak ktoś siedzi rok na wolności i czeka na wyrok w tym czasie ułoży sobie życie, znajdzie pracę a tu masz, musi nagle zostawić ją i po bożemu odwalać jakąś pracę zastępczą czy areszt.

  Odpowiedz
 • Walter(2015-05-16 17:55) Zgłoś naruszenie 00

  poza tym wyraźnie piszę że za batonik nikt nie idzie siedzieć do więzienia tylko co najwyzej dostaje areszt zamienny

  Odpowiedz
 • Arek"Aiwa-Platz"(2015-05-17 16:51) Zgłoś naruszenie 00

  By żyło się lepiej. Przestępcom.

  Odpowiedz
 • witek(2015-05-17 20:04) Zgłoś naruszenie 00

  Należy zmienić wyroki: Więcej przymusowej pracy w więzieniach, a za drobne przestępstwa praca społeczna w hospicjach, sklepie, w którym skazana/skazany ukradła. Widziałem biedną kobietę sprzątającą sklep. Dla niej była to kara upokarzająca, jak tacy jak ja pytali ją, ile zarabia, i że chcieli ją zatrudnić w tym wieku. Współczuję tym biedakom, sam nie wiem, co będzie za parę lat.

  Odpowiedz
 • wrtk(2015-05-17 20:07) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba zlikwidować w więzieniach świetlice i siłownie, bo wychodzą stamtąd jeszcze gorsi zwyrodnialcy, wytrenowani i zorganizowani.

  Odpowiedz
 • f(2015-05-18 08:23) Zgłoś naruszenie 00

  wielu sędziów, prokuratorów, też twórców tego ich i dla nich często prawa, najpierw nauczyć podstawowych zasad bytności w społeczeństwie, kultury, na ziemię ich sprowadzić, bo są oderwani od rzeczywistości, nie życzę, ale zabierać im z dnia na dzień 50% i więcej części wypłat, dochodów, zwalniać, dyskryminować, mobbingować a późnej niech sobie inni „sędziowie” itp. z nich kpią, nie mówiac już o „pracodawcach’, którzy w tym kraju mogą w bardzo wielu przypadkach prawie wszystko, Policja, mundurowi, spore zarobki, przywileje wczesne emerytury, inni za jałmużnę do śmierci i jak będą mieli gdzie, jak napisał wyżej Walter „polski wymiar sprawiedliwosci to kpina”, czyli co jak się modnie niektórzy powołują cały ubożejący niemal „naród suweren” ma być karany, bo prawdziwi przestępcy wyglada, ze nadal nie, nie płacenie przez jednych drugim albo marnie to plaga narodowa, nie ma na to mocnych i nie chce być w tym całym decydenckim układzie, a ubóstwo prawdziwe chyba czesciej, czasem niestety celowe by nie zapłącić jednego pociąga za sobą ubóstwo wielu, ciekawe czy to wszystko będzie miało racje bytu, jak referenda będą rzeczywiste !,

  Odpowiedz
 • prawnik(2015-05-19 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  Piszecie o zmianach w prawie karnym materialnym, a tytuł artykułu to "Nowa procedura karna". To dwa różne tematy, nieprawdaż?

  Odpowiedz
 • Walter(2015-05-21 07:13) Zgłoś naruszenie 00

  nie wiem w jakiej żabce zarobi najniższą krajową, chyba że (siedząc na umowie zlecenie albo na czarno) będzie pracować po 10-11h dziennie to może wtedy zarobi ale 60%

  a ajenci sami sobie są winni bo podpisują umowy niewolnicze które ewidentnie mają wpisane wyzyskiwanie ich niczym jelonków. Czytałem taką umowę i to kpina by się na to nabrać (a rozważałem podjęcie punktu Kolportera dopoki nie zobaczyłem tej umowy w sieci) :D

  Odpowiedz
 • SSz(2015-06-01 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Środki karne oraz sankcje mają za zadanie "odstraszać" potencjalnego przestępcę resocjalizować myślę że odnosząc to do prawa o ruchu drogowym i jej nowelizacji może odnieść pożądany efekt.

  Odpowiedz
 • Okradziona(2015-07-01 15:52) Zgłoś naruszenie 00

  Już piąty rok toczy się w prokuraturze ochota i jest na przemian umarzana sprawa oszustwa finansowego bankowego na sumę 185 tysięcy dolarów Amerykańskich ukradzionych mi z kąt bankowych PKO SA przez "dobrego zięcia" ortopedę Ireneusza B., ostatnio się habilitował za moje 20 tysięcy i teraz w pismach do sądów i prokuratorów pisze obok nazwiska dr habilitowany a oni sikają w majtki i wyrokują wg jego życzenia, które jest dla nich rozkazem.
  Prokuratury na ogół mają przegniłe korzenie, nagminnie kłamią i są skorumpowani. Bardziej od facetów podłe są facetki stojące na czele prokuratur i ich zastępczynie, za którymi stoi to "coś" lub "ktoś"czyli wpływowe osoby lub łapówy by nie siedzieć; mam na myśli "dobrego zięcia"w okularach lat 52, inicjały I.B. Proszę o odpowiedź coby państwo zrobili z takim "dobrym zięciem", co powiecie to zrobię, jestem słowna.Okradziona

  Odpowiedz
 • Oszukana(2015-07-01 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma mojego komentarza napisanego 3 godziny temu podpisana Oszukana w sprawie kradzieży 185 tysięcy dolarów przez "dobrego zięcia". Domagam się zamieszczenia go w całości !!!

  Podwójnie Oszukana

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!