statystyki

Przepadek mienia nie w każdym przypadku

autor: Piotr Szymaniak25.11.2015, 17:00
Kierowca, samochód

Sąd rozpatrujący sprawę stwierdził, że prawdopodobnie auto zostało przerobione bez wiedzy i zgody właścicielaźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną na przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.) zezwalające na przepadek przedmiotów, które posłużyły do popełnienia przestępstwa, nawet gdy nie należały do sprawcy. Skargę do TK złożył Zbigniew O., który użyczył samochodu innej osobie. Ta wykorzystała pojazd do przemytu narkotyków, wykonując nawet w tym celu specjalną skrytkę w bagażniku.

Sąd rozpatrujący sprawę stwierdził, że prawdopodobnie auto zostało przerobione bez wiedzy i zgody właściciela, jednak nie ma to znaczenia. Zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy antynarkotykowej w razie skazania za przestępstwa określone w art. 53-61, 63 i 64 można orzec przepadek przedmiotu przestępstwa oraz przedmiotów i narzędzi, które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia, nawet jeżeli nie były własnością sprawcy. Chodzi m.in. o przestępstwa takie, jak wytwarzanie środków odurzających i substancji psychoaktywnych, wprowadzanie ich do obrotu, przemyt etc.

Skarżący zarzucił temu przepisowi niezgodność z art. 2 i 42 konstytucji przez to, że dopuszcza karanie osoby, która nie dopuściła się czynu karalnego, oraz z art. 64 ust. 1 i 3 w zw. z art. 31 ust. 3 i art. 21 przez to, że dopuszcza pozbawienie prawa własności, mimo że nie jest to konieczne dla realizacji żadnych konstytucyjnie chronionych wartości i bez zachowania zasady proporcjonalności.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane