Raport specjalny "DGP". Porażki legislacyjne 2014: Reforma OFE, lex Trynkiewicz i VAT od samochodów

Spośród regulacji, które w 2014 r. weszły w życie bądź zostały uchwalone, wybraliśmy te, które w naszej ocenie oraz w opinii kilkudziesięciu ekspertów uczestniczących w ankiecie DGP, można uznać za wyjątkowo brzemienne w skutki– w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. W rezultacie powstał swoisty ranking najlepszych i najgorszych zeszłorocznych regulacji. W obu przypadkach wybraliśmy po 10 tych, które miały najwięcej wskazań.

Emeryci, emerytury

żródło: ShutterStock

„Reforma” OFE.

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 2013 r., poz.1717). Ustawa weszła w życie 1 lutego 2014 r.


Na podstawie ustawy nastąpiła obniżka stanu kont emerytalnych w OFE. Ponad 150 mld zł ulokowanych w obligacjach skarbowych przekazano z funduszy emerytalnych do ZUS. W rezultacie 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego członka OFE zastąpiono zapisem na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ktoś zdecydował się nadal oszczędzać na starość w funduszu emerytalnym (a można było zrezygnować), wpłaca tam za pośrednictwem ZUS składkę w wysokości 2,92 proc. podstawy. Jednocześnie OFE mają obowiązek na 10 lat przed osiągnięciem przez uczestnika wieku emerytalnego zacząć przekazywać zgromadzone przez niego środki do Zakładu (tzw. suwak).

Zdaniem prawników regulacje naruszyły prawa nabyte ubezpieczonych. Doszło też do sprzecznego z konstytucją wywłaszczenia: środki prywatne (papiery wartościowe) trafiły do ZUS i zamieniły się w zapis na subkontach ubezpieczonych.

Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej: To absolutny bubel prawny. Ustawa zmieniająca zasady oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych spowodowała ograbienie ubezpieczonych z większości ich oszczędności. Ustawodawca ograniczył także możliwości powiększania kapitału emerytalnego, wprowadzając przymus systematycznego przekazywania już na 10 lat przed przejściem na emeryturę środków zgromadzonych na koncie w OFE.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!