Małe sądy wracają. Przypominamy szczegóły reformy Gowina

Reforma Jarosława Gowina miała pozbyć się zbędnych placówek. Teraz jednak prezydencka nowela przywraca 75 z 79 sądów, a wicepremier Jerzy Kozdroń przyznaje, że reformę przeprowadzono źle. Przypominamy "o co chodzi".

sąd, prawo, sprawiedliwość

żródło: ShutterStock

Sprawa "reformy Gowina" była przedmiotem konfliktu w koalicji PO - PSL. Teraz uchwalona w marcu tzw. prezydencka nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych i wynikających z niej rozporządzeń podpisanych przez ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Szef klubu PSL Jan Bury, który walczył o przywrócenie małych sądów, nie kryje satysfakcji. "To jest dla nas duża sprawa, bo to jest ochrona i budowanie siły, a także pozycji Polski samorządowej" - powiedział w rozmowie z IAR.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • deerer(2015-01-03 13:10) Zgłoś naruszenie 00

  jeden rozpieprzył sądy a teraz drugi z powrotem je przywraca, co za idiotyzm, już nic nie umieją robić, jak dzieci w piaskownicy, jeden układa babkę, drugi rozwala

  Odpowiedz
 • Ona(2015-01-03 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  Teraz znowu wyrok będzie wydawał samorząd albo jego przedstawiciel Banda.

  Odpowiedz
 • A to Polska właśnie(2015-01-04 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt niczego nie rozpieprzył. Ile sędziów było tyle zostało w oddziałach zamiejscowych większych sądów. Wykorzystano nieprzejrzystość naszych przepisów, alby wywalić min. sprawiedliwości z stanowiska. Czego sędziom, następni ministrowie nie zapomną. Wolne orzekanie było i za komuny. Teraz zaś doszło już do paranoi.
  Problem nie leży w braku kadr. Mamy bardzo dużo prawników i nie ma problemu w zatrudnieniu ich. Trzeba tylko chcieć. Kochani sędziowie tu wypowiadający się, nie jest tak jak piszecie. Jesteście tyle samo warci co obecnie strajkujący lekarze, biegli sądowi i ludzie prastarej agencji rzymskiej. Z tym, że bliżej wam do KC Episkopatu i prześladowanego bpa Wojciecha Polaka /tako rzekł w Częstochowie/. Garstka rzetelnych co jest wśród was i tak g ma do powiedzenia. Tak samo jak wśród lekarzy i księży.

  Odpowiedz
 • ola(2015-01-03 19:31) Zgłoś naruszenie 00

  ... nie do końca tak jest -w naszym "wraca" tablica na budynek etaty NIE !!!

  Odpowiedz
 • jan(2015-01-03 23:03) Zgłoś naruszenie 00

  Spowolnienie orzekania i osłabienie zniesionych sądów przez braki kadrowe- to skutki reformy. Dziwi mnie pozostawienie kilku zamiejscowych. Eksperymentu ciąg dalszy...

  Odpowiedz
 • normalny(2015-01-04 20:43) Zgłoś naruszenie 00

  Obłudy ciąg dalszy! Mam pytanie a gdzie byli podczas głosowań dzisiejszy minister Grabarczyk i jego zastępca Kozdroń??? jakoś nie udało i się znaleźć w żadnych podkreślam żadnych dostępnych publikacjach lub dokumentach sejmowych aby któryś z nich protestował przeciw planom byłego ministra Gowina!!! A przecież niejaki Pan poseł Kozdroń przewodniczył wtedy Komisji Sprawiedliwości Sejmu!!! Obserwując od dawna Ministerstwo Sprawiedliwości mogę z całym przekonaniem stwierdzić, ze od bardzo dawna nie ma tam osoby która zaproponowałaby jakikolwiek reformy lub jakiegokolwiek rozwoju w perspektywie wieloletniej! Faktem jest, że tworzone są tzw. strategie ale każdy nowy minister lekka ręką przekreśla je bo ma "lepsze nowe rozwiązania strategiczne". A co najbardziej ciekawe za każdym razem realizują to zawsze ci sami, wysocy przedstawiciele ministerstwa choć tak naprawdę pomysły te są całkowicie przeciwstawne!!! Znam pana dyrektora departamentu który z takim samym zaangażowaniem twierdził, że najlepiej będzie jak będą duże sądy, a następnie stwierdził, że przyszłością są małe sądy!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!