Jaką odpowiedzialność ponoszą rodzice kiedy dziecko narozrabia

Nie zawsze są rozważne, ale zawsze obowiązuje je przepisy prawa. Jak za wykroczenia i przestępstwa dzieci odpowiadają rodzice i opiekunowie?

Dziecko strzelające z procy

żródło: ShutterStock

Dzieciom mogą czasem zachowywać się nierozważnie, ale kiedy rozpierająca je energia sprawi, że złamią prawo brak świadomości nie zawsze będzie wytłumaczeniem.

"Nieświadomość tego, że czyn jest zagrożony karą, nie wyłącza odpowiedzialności, chyba że nieświadomość była usprawiedliwiona. Nie popełnia wykroczenia umyślnego, kto pozostaje w błędzie co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego" - czytamy w Art. 7 Kodeksu Wykroczeń, ale zgodnie z Art. 8 KW "na zasadach określonych w niniejszej ustawie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17".

Czyny zabronione popełnione przez osoby młodsze niż 13 lat traktowane są jako przejaw demoralizacji. Sąd odwołuje się wtedy do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Między 13 a 17 rokiem życia sytuacja wygląda podobnie, z wyłączeniem ciężkich przestępstw, takich jak zabójstwa i rozboje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze FB: