« Powrót do artykułu

Jakie informacje znajdą się na nowym dowodzie osobistym?

Najmniej kontrowersji budziło wyeliminowanie z nowych dowodów osobistych danych dotyczących koloru oczu i wzrostu - powiedział w Polskim Radiu 24, doktor Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

dowód osobisty

żródło: ShutterStock

Wyeliminowanie adresu zameldowania z nowych dowodów osobistych było podyktowane zmianami w ustawie, które zakładają, że już w 2016 roku zniknie obowiązek meldunkowy.

statystyki

Komentarze (6)

 • sn(2014-08-30 11:25) Zgłoś naruszenie 00

  1. Jak chronić wrażliwe info -dane,gdy w odpowiedzi na skargę do GIODO(odp. że mogą zbierać takie dane ??) na RWE,PGE ,że żądają w nadesłanych drukach do wypełnienia wstawianie wielu danych w tym pesel i dają kopertę do wysłania zwrotnego listem zwykłym !!!???. Zapytałem czy oni spełniają procedury i mają certyfikaty ochrony danych osobowych, jak będą zabezpieczone i kto poniesie konsekwencje za wyciek danych przy byle jakim zabezpieczeniu. Do dziś od tej firmy nie otrzymałem odpowiedzi, a otrzymałem ja i tysiące ludzi kolejny raz druk do wypełnienia. To wymaga uregulowania ,bo tłumaczenie ,że w przypadku roszczeń to ułatwi postępowanie przed sądem , nie usprawiedliwia bezsensownego żądania.Można wstąpić jako strona przez RWE do MSW /MAiC o podanie tych danych.
  2.Ostatnio byłem w banku i przy podpisywaniu dyspozycji bankowej Pani sprawdzała dokładność podpisu(podpisywałem dwa razy) i inne dane z dow. osobistego( uważam ,że słusznie ) jak to się ma do kom. w art. i wyp. GIODO ?

  Odpowiedz
 • qwerty(2014-08-30 22:34) Zgłoś naruszenie 00

  Radzę wszystkim wyrobic nowy dowód jeszcze w tym roku (np. z powodu zmiany wizerunku). W moim UM powiedziano mi, że z uwagi na brak wpisu o zameldowaniu, przy potrzebie uwiarygodnienia miejsca zamieszkania, każdorazowo trzeba będzie odwiedzać UM i zwracać się o wystawienia ODPŁATNEGO zaświadczenia z referatu meldunkowego.

  Odpowiedz
 • wrocławiak(2014-09-02 01:18) Zgłoś naruszenie 00

  Brak adresu zameldowania to ogromny błąd!!! Juz widzę, jak oszuści i złodzieje zacierają ręce... Obysmy sie nie obudzili z ręką w nocniku!
  Co do podpisu - to racja, że nie powinno go być w dowodzie.

  Odpowiedz
 • sprzeciw(2014-09-02 01:21) Zgłoś naruszenie 00

  Wyrzucaja z D.O. adres meldunkowy tylko po to, by obywatel zmuszony był zaslilić kasę państwa opłatami za papierek o meldunku! SKANDAL!!!

  Odpowiedz
 • pppp(2014-09-01 10:50) Zgłoś naruszenie 00

  Powstanie burdel, bałagan. Uważam, że podstawowe dane o czlowieku: adres, wzrost, kolor oczu, poqinny być w dowodach. Nie są żadną tajemnicą. Nie bądzmy śmieszni. Będzie raj dla oszustów wszelkiej maści.

  Odpowiedz
 • Zawiedziony(2014-09-04 11:32) Zgłoś naruszenie 00

  Powstaje pytanie: po co więc komu taki dowód?

  Zaprzepaszczono szansę na wzbogacenie dowodów o warstwę elektroniczną. Dowód osobisty powinien być jednocześnie nośnikiem podpisu cyfrowego, za pomocą którego autoryzowalibyśmy nasze pisma do urzędów, a nawet sądów, ograniczając produkcję zbędnych papierów. Wydruki to zbędne zużycie papieru, tuszu/toneru, a przecież trzeba to jeszcze wysłać pocztą (cała logistyka!) i może dojdzie, a może nie. W XXI wieku nasze państwo jest naszpikowane archaizmami nie przystającymi do ery cyfrowej...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!