Sprawdź co może zmienić się w prawie spadkowym

W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego toczą się obecnie prace nad reformą prawa spadkowego. Ostatnia większa nowelizacja dotycząca kwestii dziedziczenia miała miejsce w 2011 r. - mimo to w dalszym ciągu w systemie prawnym można znaleźć przepisy określane przez ekspertów jako archaiczne. Sprawdź jakich zmian w prawie spadkowym należy się spodziewać w najbliższym czasie.

 • <strong>Testamenty ustne do likwidacji</strong>
<br><br>
Zgodnie z zapowiedziami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego z polskiego porządku prawnego zniknie instytucja testamentów ustnych. Powód? Są one masowo fałszowane.
 • <strong>Ograniczone prawo do zachowku</strong><br><br>
Konieczność wypłaty zachowku ogranicza swobodne rozporządzanie majątkiem na wypadek śmierci przez spadkodawcę. Z tego powodu komisja kodyfikacyjna planuje ograniczyć krąg osób uprawnionych do zachowku. Dyskusje toczą się nad propozycją, by spadkodawcy mieli prawo do zachowku tylko wtedy, gdy znajdą się w sytuacji, która uzasadniałaby przyznanie im świadczeń alimentacyjnych od dziecka.
 • <strong>Łatwiejsze wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego</strong>
<br><br>
Kolejnym z planów członków komisji jest rozszerzenie przesłanek ułatwiających wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego. Jedna z propozycji głosi, że spadkodawca miałby taką możliwość, gdyby uprawniony do spadku z ustawy popełnił ciężkie umyślne przestępstwo nie tylko przeciwko spadkodawcy, ale również przeciwko osobie dla niego najbliższej.
 • <strong>Odpowiedzialność za długi spadkowe</strong>
<br><br>
Proponowane zmiany w prawie spadkowym przewidują, że spadkobierca nie będzie musiał składać oświadczeń, by ograniczyć swoją odpowiedzialność za wszystkie długi zmarłego. Obecnie, aby uniknąć spłaty długów spadkodawcy, które przewyższają odziedziczony majątek, należy złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dlatego też projekt przewiduje, że w razie niezłożenia przez spadkobierców w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku będzie dochodziło do automatycznego przyjęcia go z dobrodziejstwem inwentarza.
 • <strong>Zmiany w sposobie ustalania spadku</strong>
<br><br>
Obecnie czynności te wykonują komornicy - docelowo, wystarczyć ma oświadczenie spadkobiercy złożone u notariusza bądź w sądzie.
statystyki

Komentarze (2)

 • Stach(2015-01-16 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  Czy w pracy Komisji jest brana pod uwagę zmiana ustawy spadkowej dla małżeństw nie posiadających dzieci??? Czy w dalszym ciągu trzeba ciągać po sądach rodzeństwo żony, którzy mają swoje chaty , swoje dzieci swoje majątki a tu żeby przepisać mieszkanie po śmierci żony wszyscy są brani pod uwagę , CZY TO NIE JEST KOMUNISTYCZNA PARANOJA??? Proszę o odpowiedz!!!

  Odpowiedz
 • maro(2015-09-19 00:01) Zgłoś naruszenie 00

  Mi komornik zabrał całe wynagrodzenie nawet grosza nie zostawił żona z dzieckiem tynk ze ściany mają jeść ja tego nie rozumiem

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!