W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego toczą się obecnie prace nad reformą prawa spadkowego. Ostatnia większa nowelizacja dotycząca kwestii dziedziczenia miała miejsce w 2011 r. - mimo to w dalszym ciągu w systemie prawnym można znaleźć przepisy określane przez ekspertów jako archaiczne. Sprawdź jakich zmian w prawie spadkowym należy się spodziewać w najbliższym czasie.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, BY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
Testamenty ustne do likwidacji
Zgodnie z zapowiedziami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego z polskiego porządku prawnego zniknie instytucja testamentów ustnych. Powód? Są one masowo fałszowane.
ShutterStock
2
Łatwiejsze wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego
Kolejnym z planów członków komisji jest rozszerzenie przesłanek ułatwiających wydziedziczenie spadkobiercy ustawowego. Jedna z propozycji głosi, że spadkodawca miałby taką możliwość, gdyby uprawniony do spadku z ustawy popełnił ciężkie umyślne przestępstwo nie tylko przeciwko spadkodawcy, ale również przeciwko osobie dla niego najbliższej.
ShutterStock
3
Odpowiedzialność za długi spadkowe
Proponowane zmiany w prawie spadkowym przewidują, że spadkobierca nie będzie musiał składać oświadczeń, by ograniczyć swoją odpowiedzialność za wszystkie długi zmarłego. Obecnie, aby uniknąć spłaty długów spadkodawcy, które przewyższają odziedziczony majątek, należy złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dlatego też projekt przewiduje, że w razie niezłożenia przez spadkobierców w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku będzie dochodziło do automatycznego przyjęcia go z dobrodziejstwem inwentarza.
ShutterStock
4
Zmiany w sposobie ustalania spadku
Obecnie czynności te wykonują komornicy - docelowo, wystarczyć ma oświadczenie spadkobiercy złożone u notariusza bądź w sądzie.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję