« Powrót do artykułu

Profesjonalista nie może się zasłaniać błędami sądu

Nawet jeżeli niedotrzymanie terminu do wniesienia środka zaskarżenia spowodowane jest błędnym pouczeniem sądu, to pełnomocnik pokrzywdzonego powinien sam doskonale wiedzieć, ile ma dni na złożenie apelacji – uchwalił Sąd Najwyższy.

prawo, sąd

żródło: ShutterStock

Pełnomocnik sam nie może powoływać się na to, że nie dochował terminu na skutek błędu sądu, jednakże nie jest wykluczone powołanie się na to przez samego pokrzywdzonego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • karmi(2013-10-04 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  na jakiej zasadzie SN żąda więcej staranności od pełnomocnika profesjonalisty niż od sędziego i sądu ???

  Odpowiedz
 • ledder(2013-10-03 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Z tego zo pamiętam, to SN uchwalił to już jakieś dwadzieścia lat temu, jak nie więcej...

  Odpowiedz
 • Mec.(2013-10-04 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  sasanko należy oceniać nie tylko sam fakt tego, że przewinienie zostało dokonane, ale również i skutki. W Twoim wypadku na szczeście negatywnych skutków udało się uniknąć, dlatego postępowanie dyscyplinarne uważam za zbędne. Ale działanie prezesa czy przewodniczącego, przeprowadzenie "kontroli szafy" i przeprowadzenie rozmowy dyscyplinującej należy uznać za zasadne. Ale z drugiej strony na wieliu postanowieniach pouczenia są doszywane przez sekretariat. Jak brzmiało zarządzenie wykonawcze sędziego? Czy miało ono polecenie doręczenia z pouczeniem o zażaleniu? Fajnie jest oskarżać innych. Zapewne Twój wniosek o wyłączenie sędziego został uznany za nieuzasadniony i teraz się mścisz.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2013-10-04 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  W SN każdy skład orzekający ma swój pogląd prawny.Najczęściej niezgodny z obowiązującym prawem.Stosują interpretacje ,analogie itd.Naukowcy piszą na ten temat ale bezskutecznie.Każdy sędzia SN ma się za najmądrzejszego.

  Odpowiedz
 • do ledder(2013-10-03 11:33) Zgłoś naruszenie 00

  Ale ta uchwała jest ważniejsza.

  Odpowiedz
 • ??(2013-10-03 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  "...inny jest bowiem poziom wymagań w stosunku do profesjonalistów, którzy mają obowiązek posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, a inny w stosunku do stron".
  Czy to oznacza, iż SN uznał, że w sądach pracują sędziowie-nieprofesjonaliści i oni mogą popełniać błędy?

  Odpowiedz
 • Hirek(2013-10-03 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Termin do wniesienia apelacji to żadna tajemna wiedza - rozumiem, że pełnomocnik usiłował się ratować (albo klienta).

  Odpowiedz
 • ja(2013-10-03 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  Obecnie jedynymi zawodami, w których nie można się mylić jest adwokat (radca prawny) i saper. Adwokatowi pomylić się nie wolno (sądowi już tak).

  Odpowiedz
 • sasanka(2013-10-03 17:30) Zgłoś naruszenie 00

  Mnie Sąd Okręgowy we Wrocławiu błędnie pouczył, że nie przysługuje mi żaden środek zaskarżenia od postanowienia oddalającego mój wniosek o wyłączenie sędziego. W sprawie występowałam sama – bez pełnomocnika-profesjonalisty. Pomimo błędnego pouczenia wniosłam w terminie zażalenie.
  Jednakże uznałam, że błędne pouczenie mnie o nie przysługiwaniu mi środków odwoławczych należy zgłosić Prezesowi Sądu Okręgowego, co też uczyniłam podnosząc także zarzuty wobec działalności sędziego, którego dotyczył wniosek o wyłączenie.
  Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu uznał moją skargę za zasadną, tak w kwestii błędnego pouczenia mnie o braku środków odwoławczych, jak i w sprawie działalności sędziego, którego wniosek dotyczył (zarządzenie sędziego zostało uchylone). Jednakże nie zostałam niestety poinformowana czy i jakie sankcje zostały wyciągnięte wobec tych sędziów (np. kara pogrożenia palcem w zawieszeniu na dwa lata), albo czy wszczęto jakieś postępowania dyscyplinarne.
  Wygląda na to, że sędziowie mogą bezkarnie się mylić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!