« Powrót do artykułu

W jaki sposób można założyć księgę wieczystą?

Księgi wieczyste zakłada się i prowadzi w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości i spółdzielczych własnościowych praw do lokali. Jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości – a nie posiada ona księgi wieczystej, powinniśmy jak najszybciej ją założyć. Jak to zrobić i kto ma do tego prawo?

Dokumenty

żródło: ShutterStock

Dokumenty

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (3)

 • Jarosław Kantor Doradca Rynku Nieruchomości(2015-04-16 14:53) Zgłoś naruszenie 31

  Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest konieczne, gdy jego posiadacz nie zamierza np. sprzedać lokalu. Ale w momencie podjęcia takiej decyzji na pewno warto taką księgę dla posiadanego prawa założyć. Są ku temu dwa istotne moim zdaniem powody:

  1) To spostrzeżenie faktu, że osoby poszukujące na rynku mieszkania zwracają uwagę głównie na te, które księgę wieczystą mają założoną;

  2) Nabywca wie, że gdy przedstawi w banku umowę przedwstępną na zakup mieszkania, które posiada księgę, to nie będzie przez bank obciążany dodatkowymi opłatami ponoszonymi do czasu jej założenia i nie będzie ponosić kosztów jej założenia przez notariusza, które zostałyby doliczone przy umowie kupna.

  Dlatego właśnie warto mieć założoną księgę dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W księdze czarno na białym opisany jest także sposób władania gruntem, czy jest on we własności (spółdzielni) czy tez w użytkowaniu wieczystym, co stanowi także ważny argument przy sprzedaży lokalu.

  Odpowiedz
 • Krystyna z Sochaczewa(2014-03-03 20:26) Zgłoś naruszenie 03

  Czy można dowiedzieć się kto założył nową księgę wieczystą?Wniosku o założenie nowej księgi nie ma w księgach.Księgę nową założono wydzielając część nieruchomości księgi wieczystej na którą jest akt notarialny.

  Odpowiedz
 • Mec.(2012-11-28 09:01) Zgłoś naruszenie 03

  Co to znaczy, że nieruchomości prowadzi się dla nieruchomości budynkowych? Prosze autora artykułu aby podał choć jeden współczesny przykład kiedy to budynek bez gruntu może być samodzielnym przedmiotem własności dla którego prowadzi się księgę wieczystą. Budynek jest odrębny tylko wtedy gdy na gruncie jest użytkowanie wieczyste.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!