« Powrót do artykułu

Obywatele nie chcą być sądzeni przez delegowanych sędziów

Władza wykonawcza łamie ustawę zasadniczą, wysyłając sędziów na delegacje do sądów wyższej instancji – taki zarzut pojawił się w skardze złożonej do Trybunału Konstytucyjnego

prawo4

żródło: ShutterStock

W skardze wytknięto również, że choć przepisy u.s.p. mówią o tym, że MS może delegować sędziego do sądu wyższej instancji tylko „w szczególnie uzasadnionych przypadkach”, to organy władzy wykonawczej uczyniły z tego wyjątku zasadę pozwalającą na oszczędności budżetowe kosztem sędziów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Stary polak(2020-06-29 13:27) Zgłoś naruszenie 910

  Jest tak zawsze gdy "najwyższą kastę " chce się zmusić do pracy; a co z prawem obywatela do sądu ? Ma prawo ale nikt nie obiecywał że będzie to zaraz - czekaj cierpliwie latami obywatelu vide stwierdzenie iż " żaden przepis nie wskazuje iż " obywatel w wieku 120 lat nie żyje " słowem " najwyższej kaście" mozesz obywatelu " skoczyć "

  Odpowiedz
 • sceptyk(2020-06-29 13:48) Zgłoś naruszenie 77

  Co swój sędzia to swój.Delegowany sędzia nie znajacy lokalnych owarunkowań i zależnosci,może potraktować strony równo,a przecież ludzie "tutejsi"wiedzą,co komu wolno."Co wolno wojewodzie....."

  Odpowiedz
 • PI Grembowicz(2020-06-29 19:04) Zgłoś naruszenie 58

  Sitwy lokalne i miejscowe układy są lepsze?!

  Odpowiedz
 • jjaaaaja(2020-06-30 13:51) Zgłoś naruszenie 00

  Delegowanie nie jest dobre dla sędziów niższych instancji. W przypadku delegacji jednodniowych, oprócz pracy w sądzie wyższej instancji, mają swój referat do zrobienia u siebie. W sądzie wyższej instancji nie korzystają z pomocy asystentów, czasem ciężko jest z miejscem do pracy. Delegacje stałe zaś często są dla swoich, nie zawsze dla tych co zasługują.

  Odpowiedz
 • niewinny(2020-06-30 18:44) Zgłoś naruszenie 01

  jako obywatel stwierdzam ze nie chce być w ogóle sądzony przez jakiegokolwiek sędziego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!