« Powrót do artykułu

Wykonywanie umów w czasach pandemii koronawirusa

W dobie wszechobecnej epidemii przedsiębiorcy – z powodów faktycznych (brak klientów, brak zamówień, nieobecni pracownicy) lub prawnych (zakaz prowadzenia określonej działalności ze względu na specustawę i rozporządzenia wykonawcze) – borykają się obecnie z ogromnymi problemami wynikającymi z wykonywaniem swoich zobowiązań umownych.

prawo9

żródło: ShutterStock

Należy pamiętać, że trzeba wykazać bezpośredni związek sytuacji pandemicznej z niemożliwością regulowania swoich zobowiązań.

statystyki

Komentarze (1)

  • mmmmoi(2020-04-05 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 495. KC Niezawiniona niemożliwość spełnienia świadczenia § 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. § 2. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!