« Powrót do artykułu

Nocna wrzuta w Sejmie: PiS zmienił Kodeks wyborczy w trybie budzącym zgrozę [OPINIA]

Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną nocy przegłosowało zmianę Kodeksu wyborczego, która umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju. Do tego wielu zwolenników obecnej głowy państwa nie będzie nawet musiało wychodzić z domu. Kontrowersyjna poprawka została dopisana do ustawy nazywanej tarczą antykryzysową.

Sejm 2020

autor: Leszek Szymańskiżródło: PAP

Równo o drugiej w nocy, już w sobotę, klub PiS złożył poprawkę przewidującą zmianę Kodeksu wyborczego. W uproszczeniu przewiduje ona, że w wyborach korespondencyjnie będą mogły głosować osoby objęte kwarantanną oraz osoby powyżej 60. roku życia

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (106)

 • Realista(2020-03-29 14:49) Zgłoś naruszenie 13413

  1. Macron zrobił we Francji wybory w szczycie koronawirusa. Jemu Tusk nie napisał, że jest zbrodniarzem. 2. PO zgoniło niepotrzebnie wszystkich na posiedzenie do sejmu, chociaż cały naród rozsądnie siedzi w domach i wszyscy są w stanie pracować zdalnie. Stanowiło to zagrożenie dla ludzi i ich samych. 3. Cóż jest złego we wprowdzeniu glosowaia korespondencyjnego! Sama PO to zgłosiła jako projekt poselski w 2013.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Raf(2020-03-28 11:37) Zgłoś naruszenie 12964

  O matko, zamach na demokrację (który to już? i czy można się jeszcze zamachnąć na coś, czego rzekomo już nie ma? lol)! A co to za ogromne i budzące ZGROZĘ zmiany - umożliwienie głosowania osobom objętym kwarantanną i ułatwienie głosowania osobom starszym. Ratunku, praworządność nam niszczą! :)

  Odpowiedz
 • Ttrr(2020-03-28 09:42) Zgłoś naruszenie 11846

  Brawo wy. Ręce opadają, ten parlament to jakaś farsa. Poco komu jakieś tam prawo, regulamin czy o zgrozo; zasady przyzwoitości. Cel uświęca środki,. Ważne by Duda vel był w pałacu. A kryzysem gospodarczym zajmiemy się później. Władza się jakoś wyżywi, a opozycji postawi się przed sejmem namiot cyrkowy, aby dalej .mogli krzyczeć jak nic nie mogą. Ręce opadają

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • january(2020-03-28 09:08) Zgłoś naruszenie 8872

  zniszczą Polskę do reszty św pamięci KUTZ miał racje przeożą polskę tak że jej nie poznamy przy tym sie na chapią a potem się rozpadną a my z tym bagnem zostaniemy

  Odpowiedz
 • tym(2020-03-28 12:05) Zgłoś naruszenie 8432

  No i bardzo dobrze.Bo to co ma PiS wzmocnić i umocnić to jestem przkonany że ten PiS zabije.Tylko co po tym?Przyjdą ci co przez ostatnie 8 lat ..... Kiedy ta nasza ,,Polska karuzela ,,, się skończy?

  Odpowiedz
 • remick(2020-03-28 10:13) Zgłoś naruszenie 8427

  O zgrozo... Prawo i Sprawiedliwość pod osłoną ciemnej nocy i z POparciem CIA i KGB przegłosowało zmianę Kodeksu wyborczego, która umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju... 🥳

  Odpowiedz
 • Grażyna(2020-03-28 11:24) Zgłoś naruszenie 7853

  Mam sporo ponad 60 lat i mówię NIE dla osób które występują pod sztandarem KOŚCIOŁA a ich działanie nie ma nic wspólnego z moralnością.Panie Prezydencie, dwa dni temu widziałam Pana rozmodlonego na Jasnej Górze ( i było tam więcej niż ustawowych 5 osób), a dzisiaj akceptuje Pan nocne zmiany w prawie wyborczym, które dyskryminują młodszych ludzi, ludzi w wieku moich dzieci, moich wnuków...Jest mi po prostu wstyd za nasz rząd!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • realista(2020-03-28 10:32) Zgłoś naruszenie 7424

  Czytając takie informacje o tym co wyprawiają politycy ciśnie się pytanie: czy My żyjemy w państwie demokratycznym? Bo podstawą demokracji nie jest tylko to, że co jakiś czas idziemy do urn, ale to, że wszyscy w tym głównie politycy przestrzegamy prawa. Co można powiedzieć o pośle, senatorze, czy innym urzędniku państwowym, który ślubował przestrzeganie prawa i Konstytucji, a teraz je beztrosko łamie? To nie jest demokracja. Prawo można, a czasami trzeba zmieniać, ale zgodnie z przewidzianymi w nim procedurami i zasadami….

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Jack Strong(2020-03-28 09:40) Zgłoś naruszenie 7435

  Skoro ważniejsze dla rzadu są wybory a zdrowie i dobrobyt ludzi maja w głębokim poważaniu to ja pójdę na te wybory.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • opamietajmy sie(2020-03-28 09:57) Zgłoś naruszenie 6732

  Mamy dobrą zmianę - duda wszystko podpisze To farsa prezydenta i tak wszystko zrealizuje jak EMERYTURY STAŻOWE

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abc(2020-03-28 12:48) Zgłoś naruszenie 654

  Za przyjęciem tzw. tarczy antykryzysowej wraz ze zmianą ordynacji wyborczej głosowało 343 posłów, czyli niemal cały klub PiS i zdecydowana większość Koalicji Obywatelskiej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • I love PiS(2020-03-28 16:07) Zgłoś naruszenie 5229

  Nareszcie mamy wspaniały rząd .Uczciwych i rozumnych polityków którzy współpracują i doceniają Kościół Katolucki i jego przedstawicieli.Nareszcie mamy głowy państwa na czele z Panem prezesem którzy myślą o wszystkich Prawdziwych Polakach.Nareszcie politycy w rządzie nie kradną a jeśli coś dostają to im się to należy.I było by nam dobrze gdyby nie ten wirus który się rozprzeszczenia tylko i wyłącznie przez przeciwników Prawa ii Sprawiedliwośći.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Robert(2020-03-28 10:52) Zgłoś naruszenie 5028

  Nikt nie gwarantuje, że nad ustawą nie głosowł Putin, ale duchem a pewno był z posłami Prawa i Sprawiedliwości.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-03-28 12:01) Zgłoś naruszenie 4452

  Moje pokolenie pracujące na dwa etaty, sześć czasem siedem dni w tygodniu w szybkim tempie odbudowało kraj po komunistycznym nierządzie. Kto odbuduje kraj dzisiaj ? Pisi wychowankowie lezący jak ćmy pod auta ze smartfonami w łapach i słuchawkami na uszach? Wątpię . Przeciez wszystko im się należy : zapłać ,dopłać, nadpłać , wynadgrodź. Wszystko "nad". Szczęście ,że tzw. rynek pracownika wziął w kuper. Nareszcie pisi wychowankowie gdy zgłodnieją będą musieli wziąć się do pracy.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-03-28 12:08) Zgłoś naruszenie 3831

  Wystarczy , że 1/3 przedsiębiorców ogłosi upadłość , a pisie podwiną ogony i zwieją do swoich mocodawców , cyba,że tem wice z mor dą plantatora buraka pastewnego na swoją "plantację" do gumna.

  Odpowiedz
 • konio(2020-03-28 11:49) Zgłoś naruszenie 3250

  gazeta prawna to komunistyczny szajs

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • nikt(2020-03-28 10:16) Zgłoś naruszenie 3117

  Co to jest poprawka? Poprawka to poprawienie istniejącego już zapisu. W wypadku zmiany kodeksu wyborczego mamy do czynienia, jak dobrze rozumiem sekwencję zdarzeń, z dodaniem nowego zapisu. A to jest zasadnicza różnica.

  Odpowiedz
 • Jan Kochanowski(2020-03-28 11:26) Zgłoś naruszenie 2612

  Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie"; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

  Odpowiedz
 • klopsik(2020-03-28 14:16) Zgłoś naruszenie 218

  Gwoli wyjaśnienia nie tyle manipulacji, co wprost kłamstw jakie zostały zawarte w powyższym artykule: AD 1, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego nie należy wprowadzać ISTOTNYCH zmian w przepisach wyborczych na mniej niż pół roku przed planowanymi wyborami. Istotne zmiany zostały określone w wyroku K 31/06 (a potwierdzone w wyrokach K 3/09 i 9/11) - Jak już wspomniano, istotny wpływ na ostateczny wynik wyborczy, z punktu widzenia kształtu prawa wyborczego, mają takie mierzalne czynniki jak: a) wielkość okręgów wyborczych, b) wysokość ewentualnych „progów wyborczych” w systemie proporcjonalnym, c) przyjęty system ustalania wyników wyborów (przeliczania głosów na mandaty). Wprowadzone zmiany nie wprowadzają zmian mieszczących się w tych kategoriach, ponieważ głosowanie korespondencyjne istnieje od wielu lat, PiS powiększył jedynie grono obywateli mogących skorzystać z tekigo rozwiązania. AD 2 obowiązujące przepisy nie przewidują trybu "budzącego grozę". Takiej instytucji nie zna ani prawo polskie, ani europejskie. Do procedowania wskazanej poprawki nie mają zastosowania przepisy działu II rozdziału 4 regulaminu sejmu, lecz działu II rozdziału 1, bowiem nie procedowano projektu kodeksu, lecz projekt ustawy. Ponadto sprawa jest związana z wyborami, ponieważ spora liczba wyborców może przebywać w tym czasie na kwarantannie, zatem należało umożliwić im wzięcie udziału w głosowaniu. AD 3 pokazuje wprost, że autor artykułu kłamie i manipuluje w punkcie drugim. sam bowiem wskazał na tryb procedowania projektu ustawy a nie kodeksu. Natomiast w punkcie drugim pisze o procedurze projektu kodeksu, której po prostu w omawianym przypadku nie było. AD 4 poprawka nie pozbawiła praw żadnego obywatela. Objęcie kwarantanną zostało nałożone stosownymi rozporządzeniami Ministra Zdrowia, wydanymi na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ponadto obowiązujące przepisy nie umożliwiały do tej pory możliwości głosowania osób poddanych kwarantannie z innych powodów, niż koronawirus. Obecnie po wniesionej poprawce będzie to możliwe, zatem poprawka nie pozbawia nikogo praw, jedynie je przyznaje/przywraca AD 5 to co zrobi senat nie ma najmniejszego znaczenia, bowiem sejm później odrzuci ewentualne poprawki senatu (chyba, że będą jakieś sensowne). Jest tylko jedna kwestia, jak szybko senat coś zadecyduje. AD 6 autor nie wskazał, jakie są prawdziwe intencje rządzących i jak poszczególne propozycje tarczy antykryzysowej miały by je osłonić i w jaki sposób. Niczym niepodparte polityczne oświadczenie na podstawie manipulacyjnych i kłamliwych tez i oświadczeń.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-03-28 12:45) Zgłoś naruszenie 1911

  Wystarczy olać te "wybory" Niech 100% - z tych 5% które pokuśtykają do urn - zagłosuje na Papaja . Niech się chłopina chwali.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!