« Powrót do artykułu

Problem z transkrypcją aktu urodzenia. NSA: Rodzicami mogą być tylko matka i ojciec

Nie jest możliwe wpisanie w polskim akcie stanu cywilnego zamiast ojca dziecka - rodzica, który nie jest mężczyzną; byłoby to sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce - wynika z poniedziałkowej uchwały siedmiorga sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

dziecko szpital

żródło: ShutterStock

Skarżąca kobieta wskazywała, że w związku z brakiem transkrypcji aktu urodzenia odmówiono jej dziecku nadania numeru PESEL oraz wydania polskiego paszportu

statystyki

Komentarze (4)

 • tym(2019-12-03 05:35) Zgłoś naruszenie 20

  ...bo matka jest tylko jedna a ojców pełna dyskoteka.

  Odpowiedz
 • tym(2019-12-03 05:33) Zgłoś naruszenie 00

  Wolne sądy i dla wszystkich jednakowo sprawiedliwe.

  Odpowiedz
 • Ola(2019-12-03 12:22) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli problem został przerzucony na etap postępowania o nadanie peselu i wydanie dowodu i paszportu, gdzie obowiązkowo trzeba złożyć transkrybowany akt urodzenia. Szkoda. Wystarczyło uznać, że skoro w prawie brytyjskim wpisywani sa rodzice (parents) a w polskim jako rodzice ojciec i matka, to w sytuacji gdy dziecko ma wpisane dwie matki lub dwóch ojców w transkrypcji wpisujemy tylko matkę albo ojca a ewentualne dane o drugiej matce czy ojcu w uwagach. Bo z reguły dotyczy to biologicznego dziecka jednej z osób w parze homoseksualnej. Tu nie o te osoby przecież chodzi tylko o prawa dziecka. Przy adopcji przez taką parę za granicą problemu chyba w ogóle nie ma bo muszą mieć obywatelstwo tamtego kraju a nie polskie do adopcji.

  Odpowiedz
 • Wiola(2019-12-02 18:39) Zgłoś naruszenie 02

  WOLNE SĄDY, WOLNE SĄDY, WOLNE SĄDY-----

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!