« Powrót do artykułu

Użytkowanie wieczyste: Spóźnione zaświadczenie nie zmniejszy bonifikaty

Wybranym grupom właścicieli mieszkań przysługiwać będzie najwyższa 99-proc. bonifikata w jednorazowej opłacie uwłaszczeniowej. To efekt przyjęcia przez Sejm senackich poprawek do nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości i innych ustaw.

Warszawa blok na Bródnie

żródło: ShutterStock

Początkowo posłowie chcieli przyznać najwyższą bonifikatę także osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobami niepełnosprawnymi, a niekoniecznie są ich opiekunami prawnymi. Zaoponowali jednak senatorowie, którzy stwierdzili, że taki katalog uprawnionych byłby zbyt szeroki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • zainteresowany(2019-06-17 09:59) Zgłoś naruszenie 100

  pracownicy urzędów dziękują za 3 nowelizację ustawy przekształceniowej, dzięki której mogą wiarygodnie informować mieszkańców o zmieniających się co 3 miesiace przepisach ustawy. dzięki tej nowelizacji wydawanie zaświadczeń będzie trwało lata...

  Odpowiedz
 • zs(2019-06-19 10:33) Zgłoś naruszenie 20

  Prawo uż.wieczyste w prawo własności(ma klika poprawek i nadal jest bublem) ,ma tyle wad jak twierdzą UGM Burmistrzowie , nie mogą wystawić dobrego zaświadczenia ,nawet tym co występują o blok mieszkalny i mały teren ogrodzony nowego bloku,wystawiają negatywną decyzję (np.UD W-wa Bielany). Pytani publicznie Prezesi SM , dlaczego tak się dzieje ,mówią ,że oni też tego nie rozumieją. Natomiast horror jest ,gdy przyjdzie uzyskać pozytywne zaświadczenia dla zespołu bloków z funkcjonalnymi budynkami jak sklepy,usługi , pompownie,przychodnie, drogi i place wymagane przepisami ,parkingi itp ,które w latach siedemdziesiątych ,osiemdziesiątych zostały w ramach kompleksowego budownictwa zaprojektowane jako funkcjonalnie związane i opisane w założeniach techn.ekonomicznych osiedli jako ZTE. Dlaczego w ustawie tego nie ma wyraźnie napisane ,aby żaden burmistrz nie mówił ,że nie może wydać decyzji pozytywnej ,bo prawo jest nie jasne i wydaje na wszelki wypadek negatyw.Nikt z Rządu chyba mnie kontroluje jakie są w Gminach powody wydawania lub nie wydawania żadnej decyzji ,dla niby właścicieli od 01.01.2019r . Czy to się skończy "Nowa lepsza zmiano" ,ten bałagan prawny ,bo my tracimy na ulgach ,a UG mówią , aby dalej płacić dotychczasowy podatek po 2-3 miln pln. Negatywy dostają oni na wnioski wg ustawy z 2005r i 2018r ,czy to się wreście skończy ???!!!.

  Odpowiedz
 • Ola(2019-06-17 13:21) Zgłoś naruszenie 22

  A dlaczego w Mysłowicach jest tylko 60 procent znów prezydent chce zarobić na biednych ludziach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Beatka(2019-06-17 10:11) Zgłoś naruszenie 11

  Pełnomocnicy procesowi czyli m.in.r.pr. i adw. uprzejmie zawiadamiam, że w minister.sprawied. znaleźli sposób na wzbogacenie Skarbu Państwa - jeżeli muszący wpłacić opłatę sądową pełnomocnik pomyli się o 1 zł nastąpi zwrot pisma a kwota wpłaty przepada. Jak wpłaci, bez wezwania właściwą kwotę w ciągu 7 dni, to termin zachowa, ale zwrotu 1. kwoty nie będzie. Brawo reformatorzy prawa kpc.

  Odpowiedz
 • aha(2019-06-17 15:23) Zgłoś naruszenie 16

  Palcem nie kiwnę w sprawie uzyskania decyzji. Jak już zrobią porządek w prawie i ks.wieczystych, to wprowadzą kataster i zwolnią z niego czarną mafię i swoich świeckich oszustów. Za lot do Smoleńska skazali T. Arabskiego a tych co lecieli wiedząc, że prawo łamią to kasę dali im i ich rodzinom.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vvvv(2019-06-20 12:24) Zgłoś naruszenie 00

  W październiku 2018 po wejściu w życie ustawy uwłaszczeniowej słyszałam Sobonia, który mówił, że podwyżek opłaty za użytkowanie wieczyste już nie będzie. W listopadzie otrzymałam gigantyczną podwyżkę. W grudniu 2018 Soboń w mediach oznajmił, że podwyżki, które były po 5 października będą zamrożone. Taki się nie stało. W marcu Soboń oznajmił, że będzie ustawowe 99 % bonifikaty dla niepełnosprawnych. I znów zmieniono ustawę bardzo ją ograniczając. Jeden wielki cyrk. Za ok. 10 lat miałabym już przekształcenie za darmo /na mocy obowiązujących uchwał w samorządzie/ a tak mam do zapłaty gigantyczną kwotę. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!