« Powrót do artykułu

Prezydent wypycha na sale rozpraw nowych sędziów SN

Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną jutro przejdzie w stan spoczynku. Swoją decyzję umotywował wprowadzeniem przez prezydenta zmian w regulaminie SN (Dz.U. z 2019 r. poz. 274). Te obowiązują od dziś a ich efektem jest m.in. faktyczne odebranie prezesom SN kompetencji do wyznaczania członków, sprawozdawców oraz przewodniczących składów orzekających. Co więcej prezesi izb nie będą już decydować także o terminach posiedzeń.

prawo

żródło: ShutterStock

Zmiana regulaminu jest sporym zaskoczeniem. Jak słyszymy w SN, projekt nie był konsultowany ani z I prezes SN, ani z prezesami poszczególnych izb.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (19)

 • Mecenas(2019-02-19 10:37) Zgłoś naruszenie 2721

  Prezydent "wypycha sędziów"..., to słownictwo w Gazecie Prawnej ? równie dobrze można napisać "Gersdorff przyspawana do koryta nie chce odejść"....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • otóż to(2019-02-19 10:59) Zgłoś naruszenie 1916

  Ad mecenas. No i może i jeszcze to, że nowi sędziowie SN mają poczucie obowiązku i chcą pracować, czyli orzekać w przeciwieństwie do "starych" sędziów, co to najlepiej wychodziło im wychodzenie przed budynek sądu i przyłączanie się do protestów nielubianej przez nich władzy, a sprawy leżały sobie po parę lat na półkach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wnerw(2019-02-19 13:06) Zgłoś naruszenie 1313

  To ostatnie podrygi Adriana i spółki który z podkulonym ogonem musiał wycofać się z natarcia na z góry upatrzone pozycje. Teraz prowadzi ostrzał za węgła. Zmiana regulaminu jest niczym innym jak złośliwością i chichotem ten całej sytuacji z nowelizacjami ustawy o SN. Teraz tylko na tyle ich stać i nie zdają sobie sprawy że w tych pląsach są po prostu śmieszny.

  Odpowiedz
 • iurus (2019-02-19 14:18) Zgłoś naruszenie 138

  Byle byli bardziej kompetentni od starych . O nic mi więcej nie idzie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowna(2019-02-19 13:20) Zgłoś naruszenie 134

  Jedynym celem zmiany regulaminu jest dopuszczenie do orzekania tych sędziów, których sprawą zajmuje się unijny Trybunał, a których prezesi Izb do tej pory odsuwali od orzekania!!!

  Odpowiedz
 • Bert(2019-02-19 19:18) Zgłoś naruszenie 116

  Knajacki język pani kryszkiewicz w zasadzie nie powinien mnie już dziwić, a jednak zawsze odczuwam wstręt gdy w materii prawnej ktoś wypowiada się w ten sposób

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-02-19 11:14) Zgłoś naruszenie 66

  "Prezydent Duda zwrócił uwagę, że jedną z sytuacji, która w ostatnich latach go "uderzyła" był moment, kiedy mimo zdecydowanych protestów ze strony "Solidarności" i innych związków zawodowych, podniesiono wiek emerytalny. "Wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, wbrew w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali, w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego" - dodał."----.A ja Wam i Jemu przypominam..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • vcxz(2019-02-19 16:39) Zgłoś naruszenie 35

  dotychasz to Polakow sadzily osoby pokroju zony Natanyahoo a obecnie ma sie zmienic ze beda sadzic dzieci Natanyahoo a i tak w sadzie panuje tylko pieniadz to nie ma znaczenia kto sadzi

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-02-19 11:14) Zgłoś naruszenie 27

  ........"Prezydent Duda zwrócił uwagę, że jedną z sytuacji, która w ostatnich latach go "uderzyła" był moment, kiedy mimo zdecydowanych protestów ze strony "Solidarności" i innych związków zawodowych, podniesiono wiek emerytalny. "Wbrew polskiemu społeczeństwu, pracownikom, wbrew w moim przekonaniu fundamentalnej zasadzie praw nabytych, bo na co innego ludzie się zgadzali, w momencie, kiedy rozpoczynali swoją karierę zawodową, pracę, budowanie swojego stażu emerytalnego" - dodał."----.A ja Wam i Jemu przypominam..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!