« Powrót do artykułu

WSA: Konstytucja nie zabrania legalizacji związków osób homoseksualnych

Konstytucja nie stoi na przeszkodzie zalegalizowaniu w Polsce związków osób homoseksualnych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie Jakuba Kwiecińskiego i Dawida Mycka, którzy starali się o wpisanie do rejestru stanu cywilnego aktu małżeństwa zawartego za granicą. – To pierwszy przypadek, kiedy sąd administracyjny w ogóle odniósł się do możliwości wprowadzenia w Polsce związków jednopłciowych – podkreśla Adam Kuczyński, radca prawny, który reprezentował parę przed WSA.

prawo

żródło: ShutterStock

Kluczowe w jego orzeczeniu jest stwierdzenie, że inicjatywa leży po stronie ustawodawcy. Mam świadomość, że nie nastąpi to za obecnych rządzących, ale jednak ścieżka zaczęła być wydeptywana – mówi mec. Kuczyński. Zapowiada też, że sprawa na tym etapie się nie skończy, bo zamierza zaskarżyć wyrok do NSA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (15)

 • logik nieogiczny(2019-02-12 20:26) Zgłoś naruszenie 275

  Czy tylko ja mam wrażenie, czy to sędzia sugeruje, że w konstytucji powinno się pisać co nie jest małżeństwem, zamiast co nim jest. Na przykład :nie jest małżeństwem związek mężczyzny i parasola, kobiety i pary butów, itd. Bo rozumiem to, co nie zabronione jest dozwolone? Załącznik miałby trylion stron. A nie daj Bog coś by pominięto. Okazało by się wtedy, że związek mężczyzny z wkrętakiem (koniecznie rozmiar podać) jest jak najbardziej dopuszczalny. A co!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Logiczny(2019-02-12 21:15) Zgłoś naruszenie 239

  W konstytucji określono że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny. Zatem nie może być małżeństwem związek jednopłciowy. A brak jest zakazu legalizacji związków innych niż małżeństwo. Tyle.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POgonić to!(2019-02-12 21:42) Zgłoś naruszenie 1516

  POgonić te anomalia wreszcie stąd!!!! Gender wypad ze szkół!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M.O.(2019-02-13 07:20) Zgłoś naruszenie 146

  W Konstytucji jasno jest napisane co to jest małżeństwo. kropka nie ma tematu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a co z konstytucją?(2019-02-13 07:23) Zgłoś naruszenie 135

  Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Małżeństwo jest zatem zdefiniowane w konstytucji jako związek kobiety i mężczyzny. A zatem akt prawny między dwoma mężczyznami nie może być małżeństwem w świetle zapisów prawa polskiego. Tak samo nie uznaje się urzędowo poligamii

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lopez(2019-02-13 12:15) Zgłoś naruszenie 33

  Na szczęście wyroki WSA nie stanowią obowiązującej wykładni prawa. Było natomiast bardzo dużo wyroków, łącznie z NSA, które jednoznacznie wskazywały na konstytucyjną równość: małżeństwo = kobieta + mężczyzna.

  Odpowiedz
 • valdi(2019-02-13 07:49) Zgłoś naruszenie 29

  Jeżeli jeden z panów złoży oświadczenie iż spełnia role kobiety w związku to dlaczego nie . Mamy 2 osoby - on i ona

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Hetero(2019-02-13 12:28) Zgłoś naruszenie 24

  Dlatego nienormalne lobby homo (Biedronie, LGBT itp.) będzie dążyć do zdobycia władzy i zmiany normalnej (jeszcze) Konstytucji RP. Za tym pójdzie zmiana statusu normalnej rodziny i wyciąganie rąk po dzieci. Powinniśmy się przed tym zdecydowanie bronić. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!