statystyki

WSA: Konstytucja nie zabrania legalizacji związków osób homoseksualnych

autor: Emilia Świętochowska12.02.2019, 16:00
Kluczowe w jego orzeczeniu jest stwierdzenie, że inicjatywa leży po stronie ustawodawcy. Mam świadomość, że nie nastąpi to za obecnych rządzących, ale jednak ścieżka zaczęła być wydeptywana – mówi mec. Kuczyński. Zapowiada też, że sprawa na tym etapie się nie skończy, bo zamierza zaskarżyć wyrok do NSA.

Kluczowe w jego orzeczeniu jest stwierdzenie, że inicjatywa leży po stronie ustawodawcy. Mam świadomość, że nie nastąpi to za obecnych rządzących, ale jednak ścieżka zaczęła być wydeptywana – mówi mec. Kuczyński. Zapowiada też, że sprawa na tym etapie się nie skończy, bo zamierza zaskarżyć wyrok do NSA.źródło: ShutterStock

Konstytucja nie stoi na przeszkodzie zalegalizowaniu w Polsce związków osób homoseksualnych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie Jakuba Kwiecińskiego i Dawida Mycka, którzy starali się o wpisanie do rejestru stanu cywilnego aktu małżeństwa zawartego za granicą. – To pierwszy przypadek, kiedy sąd administracyjny w ogóle odniósł się do możliwości wprowadzenia w Polsce związków jednopłciowych – podkreśla Adam Kuczyński, radca prawny, który reprezentował parę przed WSA.

Jakub i Dawid półtora roku temu wzięli ślub w Portugalii (ustawa usuwająca przeszkody do zawierania związków jednopłciowych została tam uchwalona przed ośmioma laty). Po powrocie próbowali zarejestrować zmianę stanu cywilnego w polskim urzędzie. Ich wniosek o przeniesienie zagranicznego aktu małżeństwa w drodze transkrypcji został jednak odrzucony – najpierw przez urzędników, później przez wojewodę. Przy pomocy mec. Kuczyńskiego i Kampanii przeciwko Homofobii Jakub i Dawid złożyli więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten także odmówił wpisania aktu małżeństwa jednopłciowego do rejestru stanu cywilnego, ale w przeciwieństwie do wcześniejszych orzeczeń organów administracji w podobnych sprawach, nie wykluczył, że w przyszłości byłoby to możliwe.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • logik nieogiczny(2019-02-12 20:26) Zgłoś naruszenie 275

  Czy tylko ja mam wrażenie, czy to sędzia sugeruje, że w konstytucji powinno się pisać co nie jest małżeństwem, zamiast co nim jest. Na przykład :nie jest małżeństwem związek mężczyzny i parasola, kobiety i pary butów, itd. Bo rozumiem to, co nie zabronione jest dozwolone? Załącznik miałby trylion stron. A nie daj Bog coś by pominięto. Okazało by się wtedy, że związek mężczyzny z wkrętakiem (koniecznie rozmiar podać) jest jak najbardziej dopuszczalny. A co!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Logiczny(2019-02-12 21:15) Zgłoś naruszenie 239

  W konstytucji określono że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny. Zatem nie może być małżeństwem związek jednopłciowy. A brak jest zakazu legalizacji związków innych niż małżeństwo. Tyle.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POgonić to!(2019-02-12 21:42) Zgłoś naruszenie 1516

  POgonić te anomalia wreszcie stąd!!!! Gender wypad ze szkół!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • M.O.(2019-02-13 07:20) Zgłoś naruszenie 146

  W Konstytucji jasno jest napisane co to jest małżeństwo. kropka nie ma tematu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a co z konstytucją?(2019-02-13 07:23) Zgłoś naruszenie 135

  Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Małżeństwo jest zatem zdefiniowane w konstytucji jako związek kobiety i mężczyzny. A zatem akt prawny między dwoma mężczyznami nie może być małżeństwem w świetle zapisów prawa polskiego. Tak samo nie uznaje się urzędowo poligamii

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lopez(2019-02-13 12:15) Zgłoś naruszenie 33

  Na szczęście wyroki WSA nie stanowią obowiązującej wykładni prawa. Było natomiast bardzo dużo wyroków, łącznie z NSA, które jednoznacznie wskazywały na konstytucyjną równość: małżeństwo = kobieta + mężczyzna.

  Odpowiedz
 • valdi(2019-02-13 07:49) Zgłoś naruszenie 29

  Jeżeli jeden z panów złoży oświadczenie iż spełnia role kobiety w związku to dlaczego nie . Mamy 2 osoby - on i ona

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Hetero(2019-02-13 12:28) Zgłoś naruszenie 24

  Dlatego nienormalne lobby homo (Biedronie, LGBT itp.) będzie dążyć do zdobycia władzy i zmiany normalnej (jeszcze) Konstytucji RP. Za tym pójdzie zmiana statusu normalnej rodziny i wyciąganie rąk po dzieci. Powinniśmy się przed tym zdecydowanie bronić. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane