« Powrót do artykułu

Mowa nienawiści w sieci, czyli przepisy do poprawki [WYWIAD]

RPO sugerował, by wprowadzić możliwość pozywania osób nieznanych nam z nazwiska. To by ułatwiło walkę z mową nienawiści – mówi Dorota Głowacka.

Dorota Głowacka, ekspertka Fundacji Panoptykon

żródło: DGP

Dorota Głowacka, ekspertka Fundacji Panoptykon fot. materiały prasowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (11)

 • Zimny drań(2019-01-17 08:59) Zgłoś naruszenie 82

  Wyobraźmy sobie, że rozszerzono zakaz krytyki draństwa (jakiegokolwiek). Wtedy ja uprawiam swoje draństwo, ty uprawiasz swoje draństwo. Mi i innym się twoje draństwo nie podoba. Tobie i innym również się moje draństwo nie podoba, ale prawo zakazuje krytyki draństwa. Więc każdy robi swoje, siedzi cicho, a świat staje się pełny draństwa, aż żyć w nim nie sposób. To może lepiej mieć prawo krytykować draństwo? Aż krytykowany drań zrozumie, że czyni draństwo i może choć trochę przestanie. Wtedy na świecie będzie mniej draństwa i lepiej będzie się żyło.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • chłop(2019-01-17 11:25) Zgłoś naruszenie 84

  A w "sztuce" Klątwa jest mowa o zbiórce pieniędzy na wynajęcie zabójcy Jarosława Kaczyńskiego. Artyści łaskawie w jednym przedstawieniu, zrezygnowali z tego monologu i zamiast tego minutą ciszy uczcili Adamowicza. W następnych przedstawieniach, ciszy już nie będzie. Lewacy to najwięksi kłamcy i hipokryci. Tak było, jest i będzie. I proszę mi nie pisać , że to sztuka i takie tam ble, ble, bo to jest bezpardonowa walka z chrześcijaństwem i ludźmi o prawicowych , tradycyjnych poglądach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • cenzura coraz blizej(2019-01-17 10:39) Zgłoś naruszenie 74

  Rzecznik w niektorych sprawach wykazuje sie dobrym wyczuciem ale w wieszkosci staje po stronie lewactwa systemowego wiec teraz chce prawnie zamknac usta poszkodowanym przez systemowa lewice

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-01-17 17:45) Zgłoś naruszenie 62

  Czy bedzie mowa nienawiści jeżeli stwierdzę.,że mamy obecnie najgorszego RPO w historii..jak to jest,że nie reagował gdy swego czasu w obec spracowanych długoletnia pracą w naj-po-dlejszych warunkach pracy a wiec w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych i licznikach gaygera , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał y,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych a Ci jego kolecie wprowadzili sobie wstecznie gdyż w 208 r ustawe z mocą na 1998 w której tak wielu zostało pozbawionych naleznego Im wieku emerytalnego i albo nie dożywaja ,albo dozywają i zaraz umierają albo biją się o prace Czy to nie wyrobiło u Tych ludzi mechanizmy nienenawici.? Nawet Komorowski to zrozumiał Najpierw dodano Im 5 lat a potem dołożono jeszcze dwa.:Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia . A Tt co RPO uczynileś w tej sprawie?

  Odpowiedz
 • RPO czyli Rząd P........ Obwyatela.(2019-01-17 14:31) Zgłoś naruszenie 62

  Rzecznik praw obywatelski za cenzurą. Ten kraj jest w stanie rozkładu organizacyjnego. Wolność słowa to prawo obywatelskie. Bez tego szkoda nawet udawać demokrację, tak jak się to robi teraz. Ciekawe czy jak ktoś napisze powieść z II wojny światowej i tam będzie użyty zwrot śmierć niemcom, albo śmierć faszystom - to czy taką mowę nienawiści RPO też będzie się ścigać?

  Odpowiedz
 • dcs(2019-01-17 11:27) Zgłoś naruszenie 66

  ciekawe jak okiełznają całe te prawicowo-wyklete i niepokorne media albo takiego Cejrowskiego... To jest główne źródło hejtu i mowy nienawiści. Ci katolicy wykleci widza wszędzie zło - U SIEBIE NIC NIE ZNAJDUJĄ.......

  Odpowiedz
 • xcv(2019-01-17 10:44) Zgłoś naruszenie 12

  jesli systemoweic publicznie mowi o zemscie na wladzy a ma wplyw na ludzi ktorzy siedza w wiezieniu to jest igranie z ogniem bo jesli teraz pozwolic systemowcowi zamykac prawnie usta tym ktorzy wolaja hola systemowcu to systemowiec juz robi co chce i nie ma na niego krytyki bo zaraz systemowiec juz zamknie za krytyke goscia

  Odpowiedz
 • abcd(2019-01-17 19:09) Zgłoś naruszenie 10

  Wolność słowa to twoja wolność przed wypowiedzią i po wypowiedzi. --- Wolność słowa, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, tą ceną są słowa, które uznajemy za moralnie naganne, ale rezygnujemy z karania za nie własnie w imię obrony wolności słowa.

  Odpowiedz
 • ela(2019-01-18 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Co z mową nienawiści wśród niektórych dziennikarzy, publicystów, polityków itp.na wizji? ,a co z mową nienawiści w spektaklach,filmach czy niby sztuce? a co z mową nienawiści jaką głosi część niezadowolonej opozycji,która uważa,że rządy są tylko dla niej bez wygrania wyborów ot ,tak jej się należy i już? Czyż tych polityków też będzie to obowiązywać?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!