« Powrót do artykułu

Szybkie i sprawne sądy – rząd przyjął projekt reformy procesu cywilnego

Usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem – to główny cel gruntownej reformy Kodeksu postępowania cywilnego. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został dziś (19 grudnia 2018 r.) przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe regulacje mają zapewnić Polakom możliwość szybkiego i skutecznego dochodzenia swoich praw, rzetelne postępowania i sprawiedliwe wyroki.

paragraf, prawo

żródło: ShutterStock

Skróceniu procedury i obiektywizmowi rozstrzygnięć ma służyć zasada, zgodnie z którą apelacje od wyroków będą sprawdzane pod względem formalnym jedynie w sądach drugiej instancji. Ta czynność jest dziś dublowana w sądach drugiej i w pierwszej instancji, które wydały wyrok.

statystyki

Komentarze (4)

 • prawus (2018-12-19 21:54) Zgłoś naruszenie 74

  Większym problem w sądach jest niesprawiedliwość a nie przewlekłość. Postawienie na problem szybkości procedowania jedynie zaowocuje zwiększeniem rozmiarów krzywdy wyrządzanej obywatelom przez nieprzemyślane rozstrzygnięcia.

  Odpowiedz
 • kawa (2018-12-19 20:50) Zgłoś naruszenie 53

  Zasada jednej rozprawy ! Wszędzie o tym trąbią ( w Rzepie też ) i zachłystują się . Rzeczywiście , wielka rewolucja . Już od dawna jest jedna rozprawa ! Wystarczy coś niecoś wiedzieć , by nie pisać głupot . No , ale o czym tu rozprawiać ? Po wprowadzeniu tych zmian też będzie wszystko na sędziów . To oni są odpowiedzialni za przewlekłe postępowania , złe orzeczenia , ponieważ ... stosują prawo , którego nie uchwalali . Nie bronię tych , którym prawo przeszkadza , nie rozumieją go , nie potrafią stosować , ale oni nie są zadniczym problemem sądownictwa . Ilu już było ministrów , którzy chcieli zapisać się w historii jako reformatorzy wymiaru sprawiedliwości ? Warto prześledzić , co stało się z tymi reformami ! Żałosne .

  Odpowiedz
 • o(2018-12-20 05:36) Zgłoś naruszenie 22

  Dzieci systemowcow nawet jesli sa trwale chore to nie maja szansy wygrac w sadzie alimentow nawet jesli systemowy rodzic jest juz na emeryturze.

  Odpowiedz
 • Lucy(2018-12-27 11:49) Zgłoś naruszenie 00

  I bardzo dobrze!! Sprawa okradzenia mojej starej, schorowanej ciotki, przez jej gosposię oraz jej sąsiada, z którym owa gosposia weszła w złodziejską spółkę, oraz przedstawienie przez tą złodziejską parkę " lipnego testamentu, ciągnie się kilka lat i końca nie widać. No może teraz coś się wreszcie zmieni...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!