« Powrót do artykułu

Notariusze doradzą, jak zadbać o bezpieczeństwo majątku

Jak zadbać o bezpieczeństwo majątku to temat przewodni tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu. Rejenci w 19 miastach poinformują, kiedy nie trzeba iść do sądu, bo wystarczy wizyta u notariusza i jakie czynności wymagają formy notarialnej.

porada prawna

żródło: ShutterStock

Idea, wzorowana na akcji prowadzonej we Francji, narodziła się w 2010 r. Notariusze przybliżali dotychczas kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.

statystyki

Komentarze (2)

  • Rajska_Plaża(2018-10-30 17:00) Zgłoś naruszenie 110

    Czy notariusze z Krakowa, którzy zostali skazani w styczniu 2018 r., i dalej wykonują zawód notariusza, też będą "doradzać" ?..... ? Rada Izby Notarialnej w Krakowie - prezes Sylwia Jankiewicz, nie widzi problemu................ --- Rzeczpospolita - 15 styczeń 2018 r. Wyroki pozbawienia wolności od roku do 10 lat usłyszeli oskarżeni w sprawie głośnej afery lichwiarskiej tzw. kantoru Wielopole. Wśród nich są dwaj krakowscy notariusze Maciej K. i Robert L. Obaj dostali zakaz wykonywania zawodu. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa nieprawomocne wyroki zapadły 11 stycznia przed Sądem Okręgowym w Krakowie. (....) Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Krakowie w październiku 2007 roku. Szesnastu oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 129 przestępstw. (...) , a jednemu z notariuszy ponad 20 czynów polegających między innymi na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach, przekraczaniu uprawnień i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych (...) Notariusz Maciej K. dostał wyrok 4 lat więzienia i 100 tys. zł grzywny. Sąd zakazał mu wykonywania zawodu notariusza na 5 lat. Nieco łagodniejszy wyrok usłyszał drugi notariusz Robert L. Według sądu nie działał on w grupie przestępczej. Został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 3-letni zakaz wykonywania zawodu. (...) oczywiście koledzy - notariusze z RIN nie widzą problemu w tym.....

    Odpowiedz
  • Szeptem(2018-10-30 19:11) Zgłoś naruszenie 01

    Ponawiam starą propozycję: uzupełnić taksę notarialną o pozycję "porada notarialna" Odpłatność flat fee, albo w procencie od wartości (rzecz do klepnięcia przez Krajową Radę Notarialną i/lub przez terenowe izby notarialne). Według stanu obecnego notariusze nie mogą odpłatnie udzielać takich porad, nie mogą też wskazywać "swoich" prawników (współpracujących radców czy adwokatów). Krótko? Nie mają żadnego interesu w "charytatywnym" elaborowaniu zadanego przez klienta tematu. Alors...?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!