« Powrót do artykułu

W kolejce po sprawiedliwość. Dlaczego tak długo musimy czekać na wyroki sądów?

Nowe pomysły. Nowe przepisy. Nowi ludzie. A na orzeczenie czeka się tak samo długo od lat. I nie zanosi się, by miało być lepiej, mimo zapewnień urzędników.

prawo

żródło: ShutterStock

Czy zapewnienia ministerialne mogą odmienić postrzeganie wymiaru sprawiedliwości? Czy wdrażane zmiany spowodują, że kolejki w sądach staną się wyjątkiem?

statystyki

Komentarze (17)

 • Filozof prawa (2018-09-30 11:18) Zgłoś naruszenie 192

  1. Sprostowanie: obecnie Sądy orzekają dużo wolniej, niż poprzednio. 2. Wyjaśnienie: politykom nie zależy, by Sądy działały sprawnie. Przeciwnie wolą, żeby procesy były przewlekłe (można wroga grillować latami lub uciekać przed wyrokiem latami), a Wyroki były pisane w Komitecie Centralny Władzy Wykonawczej. 3. Nadto panuje degrengolada ustawodawcza. Ustawy nieumyślnie psują sądownictwo. Bo łatwo napisać "Sąd z urzędu bada/ustalka/bierze pod uwagę (numer PESEL, przedawnienie, okoliczność X). A trudno pomyśleć, kto to ma zrobić, jak, na jakim systemie, jakie to będzie mieć konsekwencje procesowe.

  Odpowiedz
 • nnkt(2018-09-30 13:14) Zgłoś naruszenie 187

  Oczywiście żadnym powodem przewlekłości nie jest to, że wielu rodaków (świadków) nie chce odbierać wezwań z sądu (trzeba wzywać przez policję, która ma ciekawsze zajęcia), tudzież nie przychodzi bez usprawiedliwienia. Po kilka razy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Weronika(2018-09-30 13:19) Zgłoś naruszenie 1822

  Największym problemem jest demoralizacja polskich "sędziów" i ich lenistwo...., Kto nie wierzy niech odwiedzi przeciętny polski sąd po godzinie 14,00.... PUSTKI.... Dlaczego sędziowie nie pracują ? dlaczego marnowane są pieniądze polskich podatników..... Czas wprowadzić kontrolę czasu przebywania sędziów w sądach. Tak jest w Niemczech we Francji.. Tam sędziowie mają karty magnetyczne, jak wchodzą do sądu jest odczytywany i zapisywany czas przyjścia do pracy, podobnie z wyjściem z budynku sądowego. W Niemczech normą jest, że rozprawy wyznaczane są od godziny 8,00 rano do godziny 19,00. Czasami rozprawy odbywają się w soboty..., a w Polsce --- mamy za dużo sędziów i są oni bardzo leniwi.......

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Adam Drobot(2018-09-30 16:28) Zgłoś naruszenie 173

  W 2017 r. wpłynęło do sądów 15782479 spraw z czego 8607641 spraw zostało załatwionych przez referendarzy sądowych. A więc POŁOWA SPRAW. Szkoda że o tym autor nie wspomniał.

  Odpowiedz
 • marta(2018-09-30 10:35) Zgłoś naruszenie 1217

  Moje obserwacje : nie czytają akt sprawy , są stronniczy , kumoterstwo , brak podstawowej wiedzy na podstawowe sprawy , złośliwość i ogromna pycha , brak możliwości skargi bo kolegę oceniają koledzy i psiapsiele...no i biedny obywatel jest zmuszany do utrzymywania tej kasty i wielu innych...dla mnie to cały czas reżim i pańszczyzna..

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Filozof prawa(2018-09-30 11:26) Zgłoś naruszenie 83

  Moja recepta na usprawnienie Polski - płacimy posłowi i ministrowi tylko za te dni, w których nie wydał żadnej ustawy i nie stworzył żadnego rozporządzenia ani zarządzenia ani nie dokonał zmian kadrowych. W tym stanie inteligencji polityków najskuteczniejsza naprawa Rzeczypospolitej to ograniczenie prawdawstwa i wszelkich reform prawnych i kadrowych. Instytucje są nadmiernie rozedrgane.

  Odpowiedz
 • moon(2018-09-30 13:30) Zgłoś naruszenie 84

  prokuratura pod wodza zera wysyla akty oskarzenenia ktore tylko nadaja sie glownie na smietnik. Brakuje w postepowaniach jakikolwiek dowodow. Potem postepowania sie wloka.

  Odpowiedz
 • ddd(2018-10-01 11:51) Zgłoś naruszenie 80

  nie jest tak, że te 15 mln spraw obrabiają sędziowie; w sądach orzekają również referendarze sądowi; żeby zobaczyć jaka jest rzeczywista ilość spraw na sędziego, odejmijcie od całkowitego wpływu ilość spraw załatwionych przez referendarzy.

  Odpowiedz
 • monika(2018-10-01 14:26) Zgłoś naruszenie 54

  bo sędziowie to śmierdzące bezkarne lenie

  Odpowiedz
 • wnioskodawca(2018-10-01 14:32) Zgłoś naruszenie 40

  sędzia z którą się spotkałem prowadziła nieudolnie sprawę przez 6 lat, o dział spadku, stawiałem się tylko ja, czyli wnioskodawca, reszta miała to gdzieś, sędzia żądała ode mnie rzeczy, których nie miałem szans załatwić, wezwania na rozprawy były wysyłane nagminnie zbyt późno, skutek - wniosek o stwierdzenie przewlekłości postępowania, skutek - moja wygrana i orzeczenie w ciągu miesiące - czyli DA się, polecam wszystkim składanie wniosku o przewlekłość - to działa

  Odpowiedz
 • Kola troll(2018-09-30 11:00) Zgłoś naruszenie 11

  Misza Pasza zaczynajtie !

  Odpowiedz
 • OnlineExpert_CAM(2018-10-06 22:05) Zgłoś naruszenie 00

  Dzień dobry, Mediacja jako alternatywna wobec sądu metoda rozwiązywania sporów zarówno między osobami fizycznymi, jak i podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, czy też organami administracji publicznej, z każdym rokiem zyskuje na popularności. W jej trakcie neutralni, bezstronni i fachowo przygotowani mediatorzy pomagają stronom zdefiniować kwestie sporne, określić własne interesy i wzajemne oczekiwania, wypracować możliwe rozwiązania i – wspierając negocjacje – osiągnąć korzystne i obopólnie akceptowalne porozumienie. Główne zalety mediacji to: - poufność postępowania - szybkość zakończenia konfliktu - oszczędność kosztów (zawarcie ugody w toku postępowania sądowego powoduje zwrot 3/4 opłaty sądowej od pozwu) - elastyczność w wyznaczaniu miejsca i terminu - brak zbędnego formalizmu - poczucie stron rzeczywistego wpływu na rozwiązanie zaistniałego sporu Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji. Z poważaniem, Online Ekspert Centrum Arbitrażu i Mediacji www.cammediacje.pl

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!