« Powrót do artykułu

Każdej nauce towarzyszy jakaś pseudonauka. Czy prawoznawstwo także ma swojego karykaturzystę?

Na fali obserwowanego sporu politycznego, który przeniósł się nie tylko na sferę praktyki prawniczej, lecz powoduje także erozję środowiska nauki, pojawia się niekiedy zarzut (a może refleksja) o posługiwaniu się przez drugą stronę tzw. antyteorią prawa. Tego rodzaju stwierdzenia pojawiają się w polskim dialogu teorii prawa po przełomie 1989 r. zwykle wtedy, gdy jakiś uczestnik wielkiego dyskursu prawniczego (czasem jakiś sąd, czasem znany przedstawiciel środowiska nauki) posługuje się twierdzeniami teoretycznymi, jawnie je instrumentalizując albo tak wypaczając, że przy pozostawieniu ich wierzchniej warstwy całkiem zmienia ich sens.

prawo

żródło: ShutterStock

Czy zatem można mówić o antynauce prawa rozumianej jako przeciwstawianie jej teorii i antyteorii? By tak było, musiałby istnieć niepodważalny, przyjęty przynajmniej przez większość katalog takich niekwestionowanych przez nikogo twierdzeń w stosunku do prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

  • Popieram PIS!(2018-09-21 20:58) Zgłoś naruszenie 2417

    Prawdziwa nauka to jest matematyka, chemia, biologia, fizyka i im pokrewne, typu jakaś inżyniera poważna czy medycyna, prawo to pseudo nauka, ważna tylko na terenie danego obszaru, kraju, gdzie biją pianę na temat jakiegoś regulaminu, co można zmienić w kilka godzin. Prawdziwa nauka ma tezy, które można udowodnić i są aktualne na całym świecie. Co to za nauka, która po studiach jest nieaktualna? Zastanawiają się, bo jeden regulamin stanowi to drugi tamto, a prawda jest taka, że tyle tego napisali i w dodatku bzdur, że jest same ze sobą sprzeczne, ot tajemnica, to samo wyroki, interpretacje jaka to nauka?? I teraz się zastawiają pseudo naukowcy o co to jak to regulamin napisać parodia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • olo(2018-09-22 10:17) Zgłoś naruszenie 33

    Prawo jako takie nie jest nauką. Ma natomiast pewne elementy naukowości na styku z lingwistyką, logiką, socjologią, ekonomią, filozofią, czy etyką.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!