statystyki

Krzysztof Szczucki: Coraz mniej jest w nas potrzeby krytycznego myślenia [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik02.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.10.2018, 10:36
Dr Krzysztof Szczucki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik w Kancelarii Prezydenta RP, kierownik projektu „Centrum Promocji Polskich Nauk Prawnych”

Dr Krzysztof Szczucki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik w Kancelarii Prezydenta RP, kierownik projektu „Centrum Promocji Polskich Nauk Prawnych”źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mamy dziś na wyciągnięcie ręki teksty aktów prawnych, komentarzy i opinii do nich. Ale coraz częściej ograniczamy się do informacji z mediów społecznościowych i nie weryfikujemy ich - mówi Krzysztof Szczucki adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

Ostatnio zauważyłem nasilenie zjawiska, które nazywam „fałszywą świadomością prawną”. Nie jest to brak wiedzy. Przeciwnie, widać, że ktoś interesuje się tematem i chce poznać przepisy, ale powiela informacje nieprawdziwe. Widać to było w dyskusji nad dyrektywą o prawach autorskich. Z czego to wynika?

Po części z braku wiedzy, ale na pewno nie z braku możliwości sięgnięcia do źródeł. Mamy je przecież na wyciągnięcie ręki – w internecie dostępne są zarówno same akty prawne, jak i komentarze czy opinie na ich temat. Nie powoduje to jednak, że osoby zainteresowane tematem do nich sięgają. Ograniczają się do informacji zdobywanych w najłatwiejszy sposób – na portalach społecznościowych i forach dyskusyjnych, niekoniecznie prowadzonych przez osoby, które są specjalistami w danej dziedzinie. Często też posługujemy się wiedzą ze słyszenia i niepogłębioną. I odnosimy ją do sytuacji podobnych, choć jednak różniących się od tych, których dotyczyła zasłyszana opinia. Mamy więc dostęp do źródeł, ale nie korzystamy z niego w sposób prawidłowy.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane