statystyki

Krzysztof Szczucki: Coraz mniej jest w nas potrzeby krytycznego myślenia [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik02.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 02.10.2018, 10:36
Dr Krzysztof Szczucki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik w Kancelarii Prezydenta RP, kierownik projektu „Centrum Promocji Polskich Nauk Prawnych”

Dr Krzysztof Szczucki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego, prawnik w Kancelarii Prezydenta RP, kierownik projektu „Centrum Promocji Polskich Nauk Prawnych”źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mamy dziś na wyciągnięcie ręki teksty aktów prawnych, komentarzy i opinii do nich. Ale coraz częściej ograniczamy się do informacji z mediów społecznościowych i nie weryfikujemy ich - mówi Krzysztof Szczucki adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

Ostatnio zauważyłem nasilenie zjawiska, które nazywam „fałszywą świadomością prawną”. Nie jest to brak wiedzy. Przeciwnie, widać, że ktoś interesuje się tematem i chce poznać przepisy, ale powiela informacje nieprawdziwe. Widać to było w dyskusji nad dyrektywą o prawach autorskich. Z czego to wynika?

Po części z braku wiedzy, ale na pewno nie z braku możliwości sięgnięcia do źródeł. Mamy je przecież na wyciągnięcie ręki – w internecie dostępne są zarówno same akty prawne, jak i komentarze czy opinie na ich temat. Nie powoduje to jednak, że osoby zainteresowane tematem do nich sięgają. Ograniczają się do informacji zdobywanych w najłatwiejszy sposób – na portalach społecznościowych i forach dyskusyjnych, niekoniecznie prowadzonych przez osoby, które są specjalistami w danej dziedzinie. Często też posługujemy się wiedzą ze słyszenia i niepogłębioną. I odnosimy ją do sytuacji podobnych, choć jednak różniących się od tych, których dotyczyła zasłyszana opinia. Mamy więc dostęp do źródeł, ale nie korzystamy z niego w sposób prawidłowy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane