« Powrót do artykułu

I ty możesz zostać oskarżonym. Procedura karna nie ma ułatwiać pracy sądom i oskarżycielom

Prawo ma służyć obywatelowi, a nie urzędnikowi, który je stosuje. Musi być zrozumiałe dla każdego. Można to skwitować parafrazą przysłowia: „Nie Pac dla pałaca, tylko pałac dla Paca”.  Procedura karna nie jest bowiem stworzona ani dla sądów, ani dla oskarżyciela dla ułatwienia im pracy, lecz właśnie dla oskarżonego i jego prawa ma gwarantować.

prawo7

żródło: ShutterStock

Rolą procedury karnej jest jej charakter gwarancyjny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Smt(2018-09-11 15:21) Zgłoś naruszenie 30

    Dla mnie sprawa jest jasna: procedura karna to przede wszystkim gwarancja zachowania wszelkich praw dla oskarżonego; jakiekolwiek niejasności czy wątpliwości muszą być rozstrzygane na jego korzyść. Doręczenie treści wyroku, gdy nie ma pewności że oskarżony wie o terminie jego wydania, nie spowoduje wielkiej przewlekłości ani kosztów. Najlepsze jest, że dalej w procedurze zapisany jest obowiązek powiadamiania wszystkich (oskarżonego, obrońcę i in.)o tym że obrońca skutecznie wniósł zaskarżenie. W dobie listów poleconych, które można śledzić on-line, wysyłanie do wszystkich stron przez Sąd dodatkowych listów poleconych w KAŻDYM postępowaniu II instancji to grube wyrzucanie pięniędzy w błoto i dowód braku logiki. Skoro stać nas na informowanie oskarżonego, iż jego obrońca wniósł zaskarżenie (podczas gdy to sam obrońca odpowiada za to, żeby zaskarżyć jakiekolwiek niekorzystne orzeczenie), a jednocześnie nieinformowanie o samym wyroku ogłoszonym pod nieobecność i możliwe że niewiedzę oskarżonego, to czyste nieporozumienie.

    Odpowiedz
  • milonlatpozanaszaea(2018-09-23 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to jest gra,czy to jest fantazy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!