« Powrót do artykułu

Sąd Najwyższy jest trzecią władzą, a nie biurem pisania podań do polityków [OPINIA]

Postanowieniem z 2 sierpnia br. (sygn. akt III UZP 4/18) SN wystąpił z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i orzekł o zawieszeniu – na czas trwania sprawy – stosowania niektórych przepisów ustawy o SN (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.).

Sąd Najwyższy

żródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (12)

 • demoty(2018-08-07 09:18) Zgłoś naruszenie 3628

  Jest trzecią władzą ale nie jest władzą absolutną , tak samo jak władzą absolutną nie jest władza ustawodawcza i wykonawcza. Nad każdą z tych władz konieczna jest kontrola i wzajemne ich równoważenie. W Polsce w odniesieniu do władzy sądowniczej tego elementu zabrakło i stąd ta anarchia przy próbie wprowadzenia elementu kontroli- vide np. wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ferdek7(2018-08-07 12:41) Zgłoś naruszenie 266

  Problem z władzą sądowniczą jest taki, że w Polsce w praktyce nie ma trójpodziału władzy o czym pisze teoretycznie w Konstytucji i od tego wszystko się zaczęło psuć i to z winy sędziów. Bo chyba nie jest trójpodziałem władzy sytuacja, gdy sędziowie idą na delegację do ministerstwa, aby tam siedzieć codziennie od 07.30 do 15.30 i wykonywać polecenia służbowe swoich szefów polityków (czyli ministra i wyższych stopniem urzędników, czyli władzy wykonawczej). Powinna być jasna sytuacja – idę do ministerstwa, to zrzekam się stanowiska sędziego, a trójpodział władzy jest zachowany.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prawus iurus (2018-08-07 10:15) Zgłoś naruszenie 219

  Po so pisać takie sążniste epopeje. Wystarczy napisać: ANARCHIA, WARCHOLSTWO, PRYWATA.

  Odpowiedz
 • abcd(2018-08-07 16:24) Zgłoś naruszenie 106

  Dlaczego toczony jest tak dramatyczny bój o Sąd Najwyższy? Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego? Tak wygląda podział władzy w rzeczywistości. Przeczytaj: "Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego?"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realnie(2018-08-08 08:13) Zgłoś naruszenie 44

  Jaką trzecią władzą??? Art. 4. Konstytucji 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Zdaje mi się, że żaden sędzia nie jest moim przedstawicielem, bo nie przypominam sobie, żebym go wybierał. Sądy w ustroju, który odziedziczyliśmy po komunistach - to po prostu uprzywilejowane urzędy. Pora spojrzeć prawdzie w oczy i przestać opowiadać bajki o trójpodziale władzy.

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2018-08-09 20:16) Zgłoś naruszenie 34

  Paradygmatem władzy sadowniczej w idei trójpodziału władzy, jest kontrola dwu pozostałych władz przez sądy w zakresie ochrony najsłabszej jednostki, jakim jest człowiek, obywatel państwa. Lecz w naszym kraju sedziowie dawno o tym zapomnieli lub od dawna o tym nie wiedzą. Zatem taka władza sadownicza która tego nie wie. nie rozumie i nie realizuje, jest społeczeństwu nie tylko niepotrzebna ale i niebezpieczne, bo realizuje tylko własne interesy lub zamówione lobbystyczne i polityczne biznesy w których człowiek jest tylko ofiarą do golenia.. Oczywiście nepotyczne i zdemoralizowane uczelnie prawnicze tego nie uczą, bo są siedliskiem pokomunistycznego betonu zespolonego z rodzinnymi biznesami,

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!