« Powrót do artykułu

Referendum doprowadzi do zdublowania ustawy zasadniczej? Oto wątpliwości konstytucjonalistów z UJ

Pytania referendalne powinny być na tyle skonkretyzowane, aby nie było wątpliwości co do treści podjętej decyzji. Obecna Konstytucja RP nie przewiduje możliwości przeprowadzenia referendum konsultacyjnego, którego wynik nie miałby dla organów państwa charakteru wiążącego.

Andrzej Duda

autor: Jacek Turczykżródło: PAP

Czy przedmiotem referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być postulat zmiany Konstytucji RP? Obywatele nie posiadają inicjatywy ustrojodawczej, a o zmianie ustawy zasadniczej mogą się wiążąco wypowiedzieć dopiero po jej uchwaleniu. To rozwiązanie można krytykować, ale na pewno nie wolno go naruszać

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • Zenon(2018-06-26 11:30) Zgłoś naruszenie 106

  A Maliniakowi Konstytucja w niczym nie przeszkadza,przede wszystkim w jej łamaniu!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ulf(2018-06-26 13:18) Zgłoś naruszenie 65

  Obecna konstytucja to kompletne dno. Przepisy nie przestrzegane już przez jej twórców komuchów (patrz napaść na Irak i Afganistan). Do tego przepisy tworzone w interesie grup zawodowych, które dzięki regulacjom tej konstytucji uznały, ze mogą zamykać dostęp do rentownych zawodów. Co więcej ta konstytucja w kilkudziesięciu miejscach odwołuje się do aktów niższego rzędu - to samo w sobie jest absurdem. Jedyny problem z tym referendum prezydenckim jest taki, że jest ono o niczym. Projekt konstytucji powinien być napisany. Każdy przepis przedstawiony w kilku wariantach, a ludzie sami niech wybiorą, jakie prawa powinno im gwarantować państwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bez wątpliwosci(2018-06-26 11:51) Zgłoś naruszenie 66

  to pokomunistyczny twór na miarę Jaruzelskiego, Kiszczaka i Kwaśniewskiego, tudzież TW Bolków - potrzebny wówczas dla ich przedłużenia bytu w spokoju po PRL, ale już czas na zmiany tak samo jak niezbędna jest reforma sadownictwa . Brak dekomunizacji to był błąd.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Krótko(2018-06-26 10:15) Zgłoś naruszenie 34

  40 lat pracy i emerytura -tym bardziej jezeli to była praca w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,--rtęć ,zródła izotopowe ,trujące czynniki .

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!