« Powrót do artykułu

Kara pozbawienia wolności dla sprawców, którzy unikają zapłaty zadośćuczynienia swoim ofiarom

Sprawcy, którzy unikają zapłaty zadośćuczynienia swoim ofiarom, będą mogli pójść za to do więzienia. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają wstępne prace nad zmianami w kodeksie karnym, które umożliwią sądom nakładanie kar pozbawienia wolności – od 3 miesięcy do 5 lat – na skazanych umyślnie uchylających się od obowiązku wykonania orzeczonych środków kompensacyjnych

prawo

żródło: ShutterStock

Nawiązki dla ofiar w wysokości do 200 tys. zł wchodzą w grę wówczas, gdy wyrównanie szkody jest utrudnione.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (13)

 • IUDEX(2018-02-15 09:25) Zgłoś naruszenie 133

  Takie instrumenty już są , a projekt jest populistyczny pod elektorat i do tego ten większościowy.

  Odpowiedz
 • Zenon(2018-02-15 10:46) Zgłoś naruszenie 132

  Dobrze,będzie za co wsadzić Płaszczaka i spaślaka Zielińskiego.do ancla.gdy nie będzie chciał oddać odszkodowań SBkom za niesłuszne obniżenie emerytur!!!!

  Odpowiedz
 • FAK(2018-02-15 13:00) Zgłoś naruszenie 1313

  Zostalem niesłusznie skazany przez wymiar niesprawiedliwości (wypadek drogowy) z nie mojej winy. Nie zgadzałem sie z tym haniebnym wyrokiem. Miałam zapłacić 2 tyś. nawiązki. Powiedzialem ze nie zapłacę. Wyrok 1 roku odwieszono mi. Odsiedziałem cały. Nie dałam się złamać temu opresyjnemu państwu. Wyjeżdżam z tego syfiarskiego państewka.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • GabKa(2018-02-15 17:29) Zgłoś naruszenie 52

  I znów góra urodziła mysz. Sprawca, który nie płaci, zamiast być skierowany do przymusowej pracy, z której zapłata byłaby przeznaczana dla ofiary, to będzie żył na koszt społeczeństwa, a zadośćuczynienia nadal nie zapłaci, bo powie, że siedział, więc nie zarabiał.

  Odpowiedz
 • 5264316(2018-02-16 13:24) Zgłoś naruszenie 43

  Prawo karne nie powinno ingerować w domenie prawa cywilnego. Za chwilę zamiast sprawnego systemu egzekucji zobowiązań pieniężnych dojdziemy do karania kryminalnego za niewykonanie jakiegokolwiek zobowiązania. Od tego już tylko krok do więzienia "za długi"= za biedę, a nie za czyn będący rzeczywiście przestępstwem. Koszty projektu absurdalnie wysokie, szkodliwość społeczna dotkliwa. Osoba zarabiająca najniższe wynagrodzenie i obciążona alimentami nie ma środków by zapłacić za zadośćuczynienie częstokroć zawyżone z uwagi na nadaktywność "firm odzyskiwania odszkodowań".

  Odpowiedz
 • ccc(2018-02-19 07:07) Zgłoś naruszenie 33

  ok, pod warunkiem, że samo pójście do więzienia nie spowoduje, że obowiązek zapłaty zniknie. Jak potem wyjdzie i nie zapłaci, to znowu do kicia, i tak do końca życia. Wtedy to osiągnie cel.

  Odpowiedz
 • X(2018-02-15 09:31) Zgłoś naruszenie 21

  za co jeszcze nie można pójść do więzienia?

  Odpowiedz
 • Pokrzywdzona(2018-02-15 09:35) Zgłoś naruszenie 28

  Pokrętne działania wymiaru sprawiedliwości w efekcie doprowadzają do ukarania osób pokrzywdzonych t.j. poprzez cierpienie z powodu utraty bliskich osób w wyniku brutalnego zabójstwa, straty finansowe (związane z poniesieniem kosztów pogrzebu, wynajmu adwokata, utrzymania osieroconych dzieci ofiary), rozstrój zdrowia spowodowany działaniem zbrodniarza zarówno przed jak i po dokonaniu zbrodni ale także działaniem wymiaru sprawiedliwości. Bowiem to wymiar sprawiedliwości lekceważy życie ludzkie i zagrożenia ze strony zbrodniarza utwierdzając go w przekonaniu o swojej bezkarności jeżeli zbrodniarz posiada papiery psychiatryczne i załatwi sobie tzw. niepoczytalność w chwili popełnienia czynu zabronionego. Nie wiem jaka jest logika takiego postępowania. Ale wszystko wskazuje na to, że chodzi jedynie o korzyści finansowe jakie można uzyskać od zbrodniarza zagrożonego karą dożywotniego więzienia. Dlatego też nie istnieją odpowiednie normy prawne dot. ochrony pokrzywdzonych.

  Odpowiedz
 • bart(2018-02-15 09:44) Zgłoś naruszenie 12

  hmmm..... projekt dobry, ciekawe, czym go *********

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-02-15 10:23) Zgłoś naruszenie 110

  Już widzę , jak 10 tys. łańcuchowych , w kolumnie , skutych łańcuchami , chlabaszcze się do ancla ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!