« Powrót do artykułu

Jak odrzucić spadek w Polsce, gdy mieszka się za granicą

Odrzucenie spadku w Polsce możliwe jest także podczas przebywania (zamieszkiwania) za granicą. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed konsulem.

podpis, umowa, dokument

żródło: ShutterStock

Oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku złożone przed polskim konsulem musi zawierać szereg niezbędnych sformułowań, by byc skuteczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • łuki(2018-02-04 18:44) Zgłoś naruszenie 61

    niestety nie jest takie proste. Z niczego nie wynika, że odrzuceniu przed konsulem jest skuteczne i będzie honorowane przez sąd spadkowy w razie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Z 1018 kodeksu cywilnego wynika, że oświadczenie można złożyć tylko przed sądem albo notariuszem (ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym). Brak orzecznictwa, czy takie konsularne odrzucenie jest skuteczne. Jest to ryzyko spadkobiercy...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2019-02-05 14:51) Zgłoś naruszenie 50

    Przed konsulem składa się jedynie oświadczenie a Konsul potwierdza fakt jego złożenia (potwierdza podpis). Następnie taki dokument jest podstawą do złożenia w Sądzie wniosku o przyjecie oświadczenia o odrzuceniu spadku i zastępuje oświadczenie składane do protokołu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!