« Powrót do artykułu

Jerzy Stępień: Najpierw ustalmy, kim ma być sędzia

Asesorzy mają prawo oczekiwać współdziałania władz w celu racjonalnego rozstrzygnięcia ich sprawy i wyjścia z impasu. Wystarczy, aby ci, którzy nawalili najbardziej, to jest parlament i prezydent, wspólnie zmienili w ustawie tylko jeden przepis – ten o powoływaniu przez ministra. Tylko czy o to nam chodzi?

Jerzy Stępień

autor: Marcin Obarażródło: PAP

Jerzy Stępień

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Panie Sędzio!(2017-11-14 15:05) Zgłoś naruszenie 74

  A jeszcze pierwej najsampierw ustalmy, jaki Człowiek może być sędzią, a potem wybierzmy, kto ma być sędzią. Bo według pańskiej tezy, to najlepiej, żeby sędzią był sędzia. A to za mało!

  Odpowiedz
 • Bert(2017-11-14 22:30) Zgłoś naruszenie 71

  No sędzia , wiadomo - niezawisły jak milewski, apolityczny jak tuleja , etyczny jak pietrzkowski, a przede wszystkim uczciwy - jak ten od sklepu z akcesoriami do komputera.

  Odpowiedz
 • juz emeryt(2017-11-14 15:20) Zgłoś naruszenie 65

  Czy to ten pan ,który uznał,że przedłużenie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją RP???????To faktycznie dobry sędzia dla PO?

  Odpowiedz
 • Bert(2017-11-14 19:45) Zgłoś naruszenie 42

  obleśny

  Odpowiedz
 • Joanna(2017-11-15 10:06) Zgłoś naruszenie 00

  Wg. Konstytucji to nie mamy sędziów w Polsce bo są nieuczciwi- są bezkarni .

  Odpowiedz
 • kaka(2017-11-15 10:07) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia Stępień popełnia jeden, ale to kardynalny błąd - uważa, że dyskusja o modelu dojścia do zawodu sędziego jest otwarta. Tymczasem dyskusja ta się odbyła, decyzja zapadła i model jest taki jaki jest. Popełnia też drugi błąd twierdząc, że możliwe jest w naszych warunkach ustrojowych uczynienie z sędziego "korony zawodów". Otóż musiałoby się bardzo dużo zmienić i to nie tylko na płaszczyźnie ustaleń, kto może sędzią zostać, ale sposobów zapewnienia takiemu sędziemu odpowiedniego komfortu, organizacji i odformalizowania pracy. Musiało to by się wiązać ze zmniejszeniem stopnia nadzoru nad jego orzeczeniami, tak aby nie obawiał się, że instancja wyższa zmieni mu każdy wyrok, który nie jest po myśli sędziów w wyższej instancji (wyższa instancja w zasadzie powinna więc badać czy wyrok jest sprawiedliwy i czy istotne sprawy zostały rozważone natomiast nie powinna mieć prawa do zmiany orzeczenia z uwagi na inny pogląd prawny) do tego zmniejszenie nadzoru w warstwie administracyjnej. Te postulaty są jednak niemożliwe do zrealizowania nie tylko z uwagi na brak środków finansowych, ale także braku zaufania do sędziów, którego to brak dotyczy zarówno obywateli, polityków jak i sędziów, co doskonale zilustrowała KRS traktując przyszłych sędziów jak petentów, którymi można rozgrywać według własnego widzimisię.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!