« Powrót do artykułu

Adwokaci i radcowie nie powinni zgłaszać wynalazków

Zezwolenie na świadczenie usług o charakterze technicznym nieprzygotowanym do ich wykonywania adwokatom i radcom prawnym wywoła przewidywalne negatywne skutki dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza dla małych i średnich firm podejmujących działania innowacyjne – uważa Krajowa Rada Rzeczników Patentowych.

 • Jeśli ustawodawca zezwoli zupełnie nieprzygotowanym osobom na świadczenie pseudopomocy rzecznikowskiej – skutki tego są łatwe do przewidzenia.
statystyki

Komentarze (10)

 • W.(2017-07-25 22:42) Zgłoś naruszenie 150

  Niemal w całej Europie (z Europejskim Urzędem Patentowym włącznie) Adwokaci i Radcy (tam gdzie są - np. w Wielkiej Brytanii) mogą zgłaszać wynalazki i... nic się nie dzieje złego (vide Belgia - gdzie przed lokalnym urzędem patentowym mogą występować nawet polscy Adwokaci i Radcowie). Ba - w 1/3 państw Unii.... nie ma takiego zawodu regulowanego jak "Rzecznik Patentowy" (vide Słowenia - lider innowacyjności w Europie środkowej i wschodniej). Tam gdzie Rzecznicy nie ma takich wymogów jak w Polsce (vide Hiszpania - gdzie wystarczy tytuł licencjata/inżyniera w jakiekolwiek dziedzinie i już ma się wpis na listę). Sytuacja taka jak w Polsce gdzie mamy monopol zamkniętej korporacji liczącej 900 członków (z czego tylko 500 jest aktywna zawodowa) to archaizm.

  Odpowiedz
 • wynalazca(2017-07-26 09:28) Zgłoś naruszenie 100

  Wynalazcy to rozsądni ludzie. Nie potrzebują monopolu Rzeczników ustanowionego rzekomo dla ich dobra. Konkurencja jest zawsze korzystna (cenowo i jakościowo), a wynalazca sam będzie potrafił zdecydować czy w danej chwili potrzebuje Rzecznika Patentowego czy Adwokata. I sam wybierze na rynku tego najlepszego dla siebie.

  Odpowiedz
 • rzecznik(2017-07-25 21:36) Zgłoś naruszenie 712

  Drogi Adwokacie, 0,5% adwokatów i radców to ok. 250 osób. Jak na ok. tysiąc rzeczników to dość spora konkurencja. A jak wynalazkami zainteresuje się 2% adwokatów i radców to co wtedy powiesz?

  Odpowiedz
 • Jan(2017-07-26 07:43) Zgłoś naruszenie 50

  Czy dobrze rozumiem, że 900 osób (500 czynnych zawodowo) w 40 mln kraju MONOPOLIUJE RYNEK USŁUG DORADZTWA W SPRAWACH PATENTOWYCH ??? Jak oni się z tym monopolem uchowali ? Dlaczego nikt ich nie potrafi ruszyć ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • radca(2017-07-25 17:48) Zgłoś naruszenie 42

  Uff, ale kanonada, nie sądziłem, że tak bardzo zagrażam gospodarce.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Adwokat(2017-07-25 20:12) Zgłoś naruszenie 32

  Drogi Rzeczniku (z dużej litery pisany), uważasz, że nieprzygotowany adwokat, czy radca prawny będzie pchał się do zgłaszania wynalazków odbierając Ci chleb? Nie bój się. Twój portfel nie schudnie - nawet jak wprowadzą takie zmiany. Może 0,5% adwokatów się tym zajmie, a może nawet nie tyle. Spoko luz... jak mawia młodzież.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!