Dlaczego SN jest ważny dla zwykłych obywateli? Oto 10 uchwał, o których powinieneś wiedzieć

Uchwały SN to jednak wcale nie narzędzie do wymuszania na sędziach konkretnych decyzji. Służą one usuwaniu rozbieżności w orzecznictwie. Często przepisy uchwalone przez Sejm są bowiem niejasne lub prowadzą do nielogicznych wniosków. Wówczas np. sąd w Łodzi interpretuje prawo inaczej niż sąd we Wrocławiu. A prawa obywateli wszędzie powinny być chronione w tym samym stopniu.

prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

żródło: ShutterStock

Uchwała z 9 czerwca 2017 r., III CZP 17/17

SN zajmował się problemem biegu przedawnienia roszczeń objętych bankowym tytułem egzekucyjnym (instytucja ta została uchylona przez trybunał, ale wydane BTE nadal są w obrocie) w sytuacji, gdy bank dokonał zbycia wierzytelności na rzecz firm windykacyjnych. – Uznano, że w odniesieniu do takiego nabywcy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności BTE nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia objętego tym tytułem. Uchwała ta ma istotne znaczenie dla ochrony dłużników banków – wyjaśnia rzecznik prasowy SN i zarazem jego sędzia Michał Laskowski. W największym uproszczeniu sędziowie uznali, że uprawnieniami przysługującymi bankom nie mogą posługiwać się firmy windykacyjne. W praktyce wiele wierzytelności, które fundusze sekurytyzacyjne mają w swoich portfelach, w jednej chwili się przedawniło.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (29)

 • Bolo(2017-07-13 11:00) Zgłoś naruszenie 3355

  To Sąd Najwyższy ma być zlikwidowany? Jeśli nie to dlaczego jest taka afera?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Wilus(2017-07-13 14:33) Zgłoś naruszenie 278

  Czy dalej bedzie utrzymany wymog adwokata do napisania apelacji do SN mimo razacego obejscia prawa ?Kiedy rozliczycie spoldzielnie mieszkaniowe z dokonanych oszustw z wkladem budowlanym i nadplata.? a w ogole moze dozyje ze choc raz wygra proces cywilny zwykly (Kowalski) a nie podporzadkowany i bojacy sie o swoja posade Sedzia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zev(2017-07-13 19:47) Zgłoś naruszenie 2223

  Chcialbym uscislic to stwierdzenie, ze Sad Najwyzszy jest wazny dla obywatela tak samo wazny jest jak wrzod na siedzeniu ! Rownie dobrze doskwiera i boli, ale najlepiej gdyby go nie bylo !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-07-13 18:33) Zgłoś naruszenie 209

  Sytuacja trochę jak z OFE. Wszyscy (no może poza właścicielami) twierdzili, że system jest do bani a fundusze rżną ordynarnie swoich klientów na kasę. Kiedy jednak zabrano im większość składek (pomińmy rozważania dlaczego), to okazało się, że są ostoją i gwarantem przyszłych wysokich emerytur, a bez nich cały system runie. Teraz mamy sprawę sądów i sędziów. Nie ważne, że sprawy trwają już nie latami, a dziesiątkami lat, a zapadające wyroki mają wątpliwą wartość. Trwa zamach na sądownictwo! Trzeba bronić tego, żeby było jak było! Podobnie jak z OFE jest pewien szczegół lekceważony przez ludzi zadowolonych z samych siebie . Przysłowie mówi "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie". Kto wyjdzie was bronić? Nieboszczyk który wydał oszczędności na adwokatów, a i tak nie dożył zakończenia sprawy? Czy człowiek żyjący w poczuciu krzywdy doznanej w sądzie?

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2017-07-13 13:22) Zgłoś naruszenie 1910

  Zadziwiające jest, że zamieszczone w prezentacji najważniejsze uchwały pochodzą z lat 2016 i 2017.....a wcześniej SN nic ważnego nie uchwalił???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • głosowałem na PIS i nic z tego nie mam(2017-07-14 05:18) Zgłoś naruszenie 164

  Sąd Najwyższy potwierdzał, że adwokaci i radcowie nie są zawodami zaufania publicznego. Ale czy w tym kraju ktokolwiek się tym przejmuje? Przecież interes korporacji jest w tym kraju traktowany jak racja stanu. Są uprzywilejowanie i dojeni i nie może być tak, żeby dojeni mieli lepiej, bo by uprzywilejowanie nie mogli mieć aż tak dobrze. PIS obiecywał, że zrobi porządek z przywilejami korporacji. I co? Obietnicy nie dotrzymał, a nawet za rządów PIS, prawnicy nieskorporowani mają znacznie gorzej niż za PO.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • abcd(2017-07-14 12:20) Zgłoś naruszenie 159

  Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego? Tak wygląda podział władzy w rzeczywistości. Przeczytaj: http://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Demokracja_czy_dyktatura_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego%3F

  Odpowiedz
 • Józef(2017-07-14 11:26) Zgłoś naruszenie 143

  jak się czyta te przytoczone przez GP orzeczenia SN, większość z nich potwierdza oczywistość, to widać dobrze dlaczego społeczeństwo jest tak niechętne sędziom, skoro trzeba aż do SN iść po elementarne zasady prawa. Każdy kto miał spór z państwem wie ze sędziowie w sporach ze skarbem państwa są bardzo skarbolubni. identyfikują się ze skarbem po prostu. Są też bardzo niechętni do płacenia odszkodowań za swoje własne błędy. Sędziowie uznali powszechnie że tylko rażące błędy sędziów są podstawą do odszkodowania. A zwykłe błędy prawne sędziów już nie. Sprawa szeroko znana i potwierdzona przez TK w dawnym konsytytucyjnym składzie. do tego te śmieszne ograniczenia w kpc w składaniu skargi kasacyjnej, żeby tylko skrócić kolejki w SN. W szczególności rażące jest wykluczenie od 2008 r. skargi do SN w sprawach rodzinnych. i to w kraju prorodzinnym :) A za zmiany w KPC odpowiadają luminarze prawa a sędziowie SN w szczegółności. Oczywiście pis nic nie poprawi.

  Odpowiedz
 • Att(2017-07-14 10:05) Zgłoś naruszenie 1411

  Nagle SN sobie przypomniał o obywatelach? Potwprzyli kasty, a tylko sobie o nas przypominają jak coś potrzebują. Koniecznie znieść przymus korporacyjny by wnieść sprawę przed SN.Dość dyktatu korporacji..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • M(2017-07-13 19:28) Zgłoś naruszenie 101

  Kraj ekspertów.

  Odpowiedz
 • Bolo2(2017-07-13 12:35) Zgłoś naruszenie 68

  Bolo - zapytają panią z pobliskiego Gimnazjum, widocznie nie uważałeś na tej lekcji.

  Odpowiedz
 • obserwator(2017-07-15 08:50) Zgłoś naruszenie 60

  fatalny dobór tzw ważnych uchwał. wynika z nich ukierunkowana nagonka na nielubiane instytucje finansowe / banki czy ubezpieczyciele/ natomiast brak jest jakiejkolwiek uchwały w której szary obywatel otrzymuje oręż do walki z Państwem w jakiejkolwiek sprawie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Picuś(2017-07-17 15:14) Zgłoś naruszenie 53

  Jest on najbardziej potrzebny tym, co są tam zatrudnieni. Bez niego ich świat by się zawalił.

  Odpowiedz
 • Iro(2017-07-16 01:58) Zgłoś naruszenie 40

  A tzw prawo rzeczowe zasiiedzenia firm przesyłowych mataczenie prawem a gdzie prawa do gruntów utraconych w reformie rolnej gdzie lasy prywatne chłopskie i w końcu oddać lub dac ekwiwalent za uhtracone grunty i budynki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!