« Powrót do artykułu

Sumienie w aptece? "Klauzula sumienia farmaceuty" w polskim prawie nie istnieje

Apteki odmawiające sprzedaży środków hormonalnych o przeznaczeniu antykoncepcyjnym powinny się liczyć z odpowiedzialnością, włącznie z utratą zezwolenia na prowadzenie działalności farmaceutycznej.

apteka

żródło: ShutterStock

Decyzja Trybunału w Strasburgu, choć dotyczy Francji, przez analogię ma zastosowanie do standardów funkcjonowania aptek krajowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • Kamoz(2017-05-20 13:47) Zgłoś naruszenie 232

  Jak nie chca sprzedawac lekow to niech sprzedaja pietruszke na targu

  Odpowiedz
 • Edek(2017-05-20 11:08) Zgłoś naruszenie 222

  Każdego delikwenta-aptekarza,który odmawia sprzedaży jakiegokolwiek leku powołując się na swoje "sumienie"(?)powinno się podawać do sądu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • klijent(2017-05-20 11:50) Zgłoś naruszenie 182

  Takich aptekarzy z porypanym sumieniem,odsyłał bym do kopania rowów.

  Odpowiedz
 • xxx(2017-05-20 23:02) Zgłoś naruszenie 101

  U nas taka jedna aptekarka wypowiadająca się krytycznie na tematy lekarstw przyjmowanych przez pacjentów już zbankrutowała.

  Odpowiedz
 • Bacha(2017-05-20 21:00) Zgłoś naruszenie 71

  Taki aptekarz to kpina! Nie nadajesz się, won z zawodu!

  Odpowiedz
 • maja.(2017-05-21 11:43) Zgłoś naruszenie 51

  Dorze że w Czeskim Cieszynie nie ma takiego problemu apteki tańsze i bez problemu.

  Odpowiedz
 • ateista.(2017-05-21 09:43) Zgłoś naruszenie 41

  Jak lekarz , lekarka , aptekarz ,vel farmaceuta ,ma klauzulę sumienia czy ją podpisał , niech idzie do klasztoru ,a nie zastawia się jakimiś głupimi klauzurami wymyślonym przez tego chorego człowieka jakim jest lekarz starzec Chazan ,w młodości dokonywał aborcji ,a teraz ma sumienie i klauzulę" , starzec wymyślił , stojąc jedna nogą nad grobem i boi się rozliczenia przed szefem , wszyscy będziemy się rozliczać przed najświętszym szefem czy to Chazan lekarz ginekolog , czy innej specjalności , czy też aptekarz , jak również ksiądz na ten przykład T.Rydzyk i inni księża ,czy hierarchowie , również ten poseł hipokryta i oszust M.Z. Radziwiłł i tu żadne klauzule sumienia nie pomogą , bo jak człowiek jest w potrzebie to trzeba mu pomóc.!!!!!!!

  Odpowiedz
 • katolik(2017-05-22 10:59) Zgłoś naruszenie 01

  wypowiadający się chyba nie wiedza co to sumienie- radze doczytać!!!! aptekarz stosując klauzulę sumienia chroni poczętego dziecka. Czy ważniejsze jest życie !!!!! czy dobre samopoczucie pani, która w porę nie pomyślała (wraz z partnerem bo samemu nie poczyna się dziecka) o konsekwencji chwilowych doznań. Jakie prawo tu jest chwalone- prawo do życia, czy prawo do seksu i morderstwa? Obecnie funkcjonuje to drugie. Czy wszyscy wypowiadający się żyją tylko seksem, a w razie poniesienia konsekwencji szukają ratunku w morderstwie?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • katolik(2017-05-22 12:05) Zgłoś naruszenie 00

  do ? Edukacja nie bili... ale ANTYKONCEPCJA "po" boli podwójnie... i to na pewno nie jest środek LECZNICZY jak definiuje ustawa Tabletka po jest jedynym ratunkiem w chwili zagrożenia niechcianą ciążą, nazywana jest inaczej jako postkoitalna (awaryjna lub ratunkowa). Występuje w postaci trzech form: tabletek "po", metody Yuzpe oraz wkładki domacicznej. Tabletka po może być stosowana przez kobiety w każdym wieku rozrodczym. Antykoncepcja "po" powinna być stosowana ze zdrowym rozsądkiem i tylko w skrajnych przypadkach. Nie należy traktować tej metody jako antykoncepcji na co dzień! Tabletka "po" może zostać przyjęta wtedy, gdy: dojdzie do pęknięcia prezerwatywy, kobieta zapomniała o wzięciu pigułek antykoncepcyjnych (więcej niż 3), kiedy doszło do gwałtu, kiedy seks uprawiany był bez żadnych zabezpieczeń. Kobiety, które bez rozwagi przyjmują tabletki "po" w dawce większej niż jest to zalecane, mogą sobie zaburzyć gospodarkę hormonalną i rozregulować cykl menstruacyjny. Należy uważnie przeczytać ulotkę załączoną do opakowania i pamiętać o zaleceniach. Przyjęcie tabletki "po" może powodować następujące działania niepożądane: ból brzucha, wymioty, biegunka, mdłości, krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowe, ból głowy.

  Odpowiedz
 • Janusz(2017-05-22 14:37) Zgłoś naruszenie 00

  Sumienie, a tym samym klauzula sumienia, która nakazuje kierować się wyznawanymi zasadami jest czymś bardzo indywidualnym. Nie broniłbym nikomu stosować jej w życiu, ale należy też być w swoim postępowaniu konsekwentnym. Jeżeli niektóre czynności finansowane ze środków publicznych tak bardzo obrzydzają posiadaczy sumienia, to powinni oni zaprzestać wykorzystywania tych środków w całości. Zwolnijcie się z publicznych szpitali, nie pobierajcie finansowanych ze środków publicznych dopłat do leków. Nie stosujcie w życiu filozofii Kalego. Bądźcie konsekwentni. Pracujcie całkowicie na własny rachunek

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!