« Powrót do artykułu

Sąd napisze do Pana Świadka

Do końca tygodnia każdy może zgłaszać uwagi do nowego formularza wezwania dla świadka w sprawie cywilnej. Nowy wzór opracował sędzia Jarosław Gwizdak z Sądu Rejonowego Katowice-Zachód oraz dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim. Znalazły się w nim wszystkie wymagane informacje, o których mowa w art. 262 k.p.c., podane w przyjaznej i zrozumiałej formie.

sąd

żródło: ShutterStock

Świadek ma się dowiedzieć, po co jest wzywany, gdzie i kiedy ma się stawić, jak usprawiedliwić ewentualną nieobecność, i co mu grozi, jeśli w sądzie się nie pojawi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • kawa (2017-02-23 18:57) Zgłoś naruszenie 813

  To ci Gwizdak . Co by tu jeszcze wymyślić ? Bo to , że świadek jest pracodawcą sędziego , może okazać się niewystarczające . Może by tak kieliszek szampana dla świadka na początku przesłuchania ? Ale co z tymi , którzy kłamią ( a są tacy ) ? Czy nie można wysłać pisma do świadka , wysłuchać go normalnie , nie naruszając jego godności, bez padania przed nim na kolana ? Panie Prezesie , może jeszcze nie wszystko dla pana stracone - ten pomysł na pewno spodoba się ministrowi . Aha ... w jakiej formie zwrócić się do świadka , który ledwie skończył 13 lat ? Tacy też się zdarzają . W europejskiej kulturze nie jest przyjęte używanie w takim przypadku zwrotu Pan/Pani.

  Odpowiedz
 • Irena Majewska(2017-02-23 19:58) Zgłoś naruszenie 67

  Tak nareszcie ktoś zdecydował..ze świadek .strona poszkodowany czy pozwany.to też ludzie i należy się im szacunek.Sądy obecnie są tak postawione wobec petenta sądu.jakby im przeszkadzali żyć. Np.Sąd Rejonowy cywilny w Sulęcinie.ze przezem jest sędzia .który skarży we własnej sprawie. A do apelacji.potrafił schować akta klienta aby oskarżyć bo o to że nie usunął usterki.Ponieważ często zaglądam do akt .podeszłam do sądu apelacyjnego.W Gorzowie Wlkp ..I co znalazłam w kopercie w której wysłałam zadane strony.były schowane w kopercie luzem .nie wpiete do akt po prostu luzem.poszukiwane strony .które .Sąd apelacyjny uznał za brakujące nieusuniete usterki .Wobec tak skompletowanych.akt sąd apelacyjnych.uznał .ze sąd I instancji ma rację.ze nie usunęłam braków formalnych.W zwiazku z czym moje zazalenie na odrzucenie jest.zasadne. To jest po prostu koszmar.To łamie moje prawo konstytucyjne do sprawiedliwego procesu. Sędzia.Sebastian Petlik jednocześnie prezes.sądu chowa dostarczone akta aby postawić na swoim.ze nie usuwam usterek.

  Odpowiedz
 • IUDEX(2017-02-24 09:54) Zgłoś naruszenie 02

  Panowie to podobno tylko PIS .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!