« Powrót do artykułu

PiS jednak nie chce samowolnej wycinki drzew. Będzie nowelizacja ustawy

Posłowie zapowiadają nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Biorą pod uwagę wprowadzenie innych zasad wycinki w miastach i na wsiach. Po tym, jak prezes PiS stwierdził, że potrzebne są zmiany w ustawie, parlamentarzyści i resort środowiska szykują nowelizację niedawno przyjętych przepisów.

Wycinka drzew

żródło: ShutterStock

Nowelizacji jednak daleko do doskonałości. Raczej z dnia na dzień pojawiają się wokół niej nowe kontrowersje

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (15)

 • rolnik(2017-02-22 12:20) Zgłoś naruszenie 934

  Znam przypadek rolnika z gminy Dalików powiat Poddębice województwo Łódzkie ,gdzie za wycięcie kilku drzew olchy zlicytowano mu gospodarstwo rolne.Z tego powody rolnik popełnił samobójstwo.Czy tego chcecie zwolennicy zakazu wycinania drzew na prywatnych działkach???????.

  Odpowiedz
 • zs(2017-02-22 10:44) Zgłoś naruszenie 513

  Pan Minister tej opcji ma rację. Przecież właściciel posadził drzewo na swojej i ma do tego prawo ,wyciąć często też są liche drzewa samosiejki ,popękane,butwiejące i np. ma posadzić nowe, inne ładniejsze . Nie potrzeba do takich spraw uruchamiać całej procedury kosztownej biurokracji, nas kosztujących podatników. Te służby ECO to przesadzają , często na budowach rozrabiają, szantażują(mało, kto ich protesty traktuje poważnie), aby dorobić parę groszy info media. Panie Ministrze i Nowa zmiano przepis jest dobry , racjonalny jak rzadko kiedy wydany w RP .UG jak mają ważne obiekty przyrody do ochrony, to przecież mogą wydać obostrzenia. Państwo powinno mieć wzgląd i uwagę nad istotnymi sprawami (nie zajmować się drobiazgami,nie udawać że wie lepiej na każdy temat i na siłę uszczęśliwiać Obywatela "swoją mądrością", jak za PZPR) , ochroną parków narodowych, pomników przyrody ,drzew egzotycznych itp .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • druid(2017-02-22 10:46) Zgłoś naruszenie 353

  A kto miał zarobić już zarobił

  Odpowiedz
 • Poznanianka(2017-02-22 17:46) Zgłoś naruszenie 211

  W Polsce już nigdy nie będzie normalnie! Gdy tylko coś się polepszy - to zaraz trzeba to oprotestować. Dlaczego mam uzyskiwać zezwolenie na wycinkę drzewa? Nie dość, że płacę podatek od nieruchomości, posadziłam lub moi poprzednicy drzewa na własny koszt, które ileś lat poprawiały klimat w otoczeniu, to mam płacić bo tak się ekologom podoba, którzy w życiu nic nie posadzili - a żyją wyłącznie z protestów. Protestują także przede wszystkim urzędnicy, bo będą mieli ciut władzy mniej nad obywatelem. "Komuna" wraca!!! Ale dość! Opamiętajcie się! Wróćmy wreszcie po tylu latach "głupot" do normalnośći!

  Odpowiedz
 • ikar(2017-02-22 16:20) Zgłoś naruszenie 140

  Tak, ustawa powinna zostać znowelizowana, aby przedsiębiorcy nie musieli płacić horrendalnego haraczu za wycięcia drzewa na działce przemysłowej. Jak myślicie dlaczego wszystkie nowsze działki przemysłowe są łyse? Na pewno nie dlatego, że przedsiębiorcy nie lubią drzew, ale dlatego, że żaden normalny nie posadzi drzew a młode tępi za młodu, żeby uniknąć horrendalnych opłat za ewentualną wycinkę w przyszłości. I taka ustawa powinna być uchwalona z gwarancją, że nie zostanie zmienione przez co najmniej 50 lat.

  Odpowiedz
 • Zoja(2017-02-22 20:33) Zgłoś naruszenie 71

  Stare drzewa nie pielęgnowanie stanowią zagrożenie dla ludzi i ich mienia. Ta ustawa jest bardzo dobra i długo wyczekiwana przez właścicieli nieruchomości .Nareszcie możemy zrobić porządek na swojej posesji bez ingerencji urzędników i nie potrzebnej biurokracji. Nie chcemy zmian tylko kontroli wycinki w Warszawie.

  Odpowiedz
 • Abi(2017-02-22 23:32) Zgłoś naruszenie 70

  podniósł się ambaras , bo jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o pieniądze< Nie potrzeba się już "klamkować" przed urzędnikiem, przekonywać finansowo , że wycięcie drzewa jest zasadna. Nie ma kogo karać, nie ma potrzeby wystawiania decyzji itd., więc trzeba podnieść krzyk. Jeżeli przewracające się drzewo zniszczy budynek, to odpowiada właściciel, tak więc nie przeszkadzajcie urzędnicy z plakietką PO, to co przeszkadza trzeba wyciąć , sprawdźcie , czy posadził w to miejsce nowe drzewko.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-02-22 15:04) Zgłoś naruszenie 72

  Za obietnicę przywrócenia normalności , w temacie wycinki drzew , już inni złodzieje obejmą władzę . W innych wyborach . A ci złodzieje , dołączą do odKODów . Czyli do szamba . Bo wyborcy zawsze będą mieli jakiegoś kukiza na podorędziu . Albo innego milera .

  Odpowiedz
 • ToK(2017-02-22 14:50) Zgłoś naruszenie 414

  Zieleń miejska, parki narodowe, natura 2000, pomniki przyrody powinny być chronione. Obecnie do pierwszych liści będą ciąć co popadnie i nawet błyskawiczna nowelizacja nie pomoże.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ...(2017-02-22 15:47) Zgłoś naruszenie 40

  Przecież podniesione zostały obwody drzew, więc nie można mówić o blokadzie inwestycji z powodu max. stawki 500zł/1cm. Poza tym wreszcie nie bierze się pod uwagę okresów 5 czy 10 letnich wieku drzew jak było jeszcze parę miesięcy (lat) temu. Nowela nie pomoże ludziom w nasadzaniu drzew, skoro ta ustawa jest nowelizowana tak ot sobie co parę miesięcy to jakie człowiek ma mieć pewność że prawo się nie zmieni jutro. Brak wiarygodności to tylko zwiększa ryzyko. Poza tym ten kto wyciął pod działalność za parę miesięcy po noweli może mieć problem z udowodnieniem czasu wycinki, a drewna nie może sprzedać - bo to też działalność. Przepisy są liberalne, opłaty - hmm tak wysokie, bo max. ale obwody się zwiększyły znacząco, więc w sumie sumarom to deweloperka może iść dalej z inwestycjami.

  Odpowiedz
 • Valdemort(2017-02-22 14:35) Zgłoś naruszenie 211

  hej gumofilce! po was tylko potop, bochenek i kempa

  Odpowiedz
 • Wiktoria(2017-02-22 18:46) Zgłoś naruszenie 23

  Drzewo zanim stanie się pełnowartościowe musi mieć co najmniej 25-30 lat więc nie mówcie o zastąpieniu młodymi bo te będą takie nie za waszego życia. Poza tym zdrowe drzewa należy przesadzać jak to jest w innych krajach. Kłania się też właściwa pielęgnacja drzew w miastach.

  Odpowiedz
 • wer(2017-02-23 09:40) Zgłoś naruszenie 110

  Chciałbym zobaczyć jak ścina drzewo ten kto je sadził. Zwłaszcza takie co ma 70 lat. Ale co poradzić - mentalność wsioków: wyrżnąć wszystko co przeszkadza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!