statystyki

Wycinka drzewa wymaga zezwolenia, gdy prywatna działka służy firmie

autor: Maciej J. Nowak04.02.2017, 08:30
Rady gmin dostały możliwość uchwalenia lokalnych przepisów, dzięki którym mogą jeszcze bardziej poluzować wymogi dotyczące uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów.

Rady gmin dostały możliwość uchwalenia lokalnych przepisów, dzięki którym mogą jeszcze bardziej poluzować wymogi dotyczące uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy o wycince drzew stwarzają pewną furtkę dla gmin, dającą im możliwość zmiany sytuacji właścicieli nieruchomości w konkretnych przypadkach.

Prowadzę działalność gospodarczą, wykorzystując na ten cel prywatną posesję. Chciałabym wyciąć część drzew, które przeszkadzają w ogrodzie. Czy ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody liberalizująca wymogi ścinania drzew odnosi się również do tego typu nieruchomości, należących do osób fizycznych, ale wykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Obowiązujące od 1 stycznia br. zmiany w zasadach wycinki drzew wprowadzone przez ustawę z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz.U. z 2016 r. poz. 2249 ze zm.) w zasadniczym zakresie nie odnoszą się do tego rodzaju nieruchomości. Niemniej brzmienie wprowadzonych przepisów stwarza pewną furtkę dla gmin, dającą im możliwość zmiany sytuacji konkretnych właścicieli nieruchomości w tym zakresie.

Niejednoznaczne brzmienie

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zawiera odstępstwa od obowiązku uzyskiwania zezwoleń (odpowiednio od wójta, burmistrza, prezydenta miasta) na usunięcie drzew lub krzewów. Grudniowa nowelizacja ustawy o ochronie przyrody rozszerzyła katalog tych wyjątków. Zezwoliła m.in. na usuwanie drzew lub krzewów, które rosną „na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Analizując brzmienie przepisu, można więc wskazać, że:


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • sprawiedliwości(2017-02-04 18:17) Zgłoś naruszenie 31

  stabra - niewisz jaka jest bieda na małych wsiach ,,kobiety podrzynają żyły na rekach , bo focet nie dawał na mleko dla małych dzieci , nie mieli na jedzenie czworo dzieci i musiały pracować , za 1200, zł teraz sa w domu i z dziećmi ,, i maja 2000, zł ..ąąą AA -sam jesteś G..Ł...ek

  Odpowiedz
 • sprawiedliwości(2017-02-04 18:11) Zgłoś naruszenie 11

  stabra ---sam jesteś ,,G,,,ł..up

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-02-04 17:59) Zgłoś naruszenie 05

  POprzednicy , za takie właśnie numery , dostali od narodu kopa w d. A głupki z PiS-u myślą , że 500+ wszystko załatwi ...

  Odpowiedz
 • Dzik(2017-02-07 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  Szyszko pokazał czym naprawdę jest PiS!!! Ten człowiek kłamiąc w żywe oczy, za plecami społeczeństwa, szerokim frontem niszczy cały kraj !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane