Wolność prasy postrzegana jest przez wielu jako papierek lakmusowy praw obywatelskich. Organizacja "Reporterzy bez Granic" publikuje regularnie dokument "Wskaźnik Wolności Prasy". Warto przyjrzeć się wynikom z 2014 roku.
Kliknij na zdjęcie, aby wyświetlić galerię.
1 Państwem, w którym wolność prasy jest największa, jest Finlandia. Kraj ten zdobył 1 miejsce w rankingu już po raz 5 z rzędu.
ShutterStock
2 14 miejsce w rankingu zajmują Niemcy. Wolność prasy u naszych zachodnich sąsiadów można uznać za ugruntowaną - w ciągu ostatnich 12 lat najdalsza pozycja, jaką zajmowały Niemcy, to 23 miejsce.
ShutterStock
3 Polska sklasyfikowana jest na dobrej 19 pozycji. Warto zauważyć, że w 2006 roku zajmowaliśmy przeciętne 58 miejsce. Pod względem wolności prasy wyprzedzamy m.in. Belgię i Wielką Brytanię.
ShutterStock
4 Nasi sąsiedzi, Litwini, sklasyfikowani są na 32 miejscu. W 2009 roku znajdowali się na 10 pozycji, więc twórcy rankingu zauważyli, że sytuacja mediów się nieznacznie pogorszyła.
ShutterStock
5 Na 39 pozycji znajduje się Francja. Co ciekawe, Francuzi nie są w stanie wrócić do pierwszej trzydziestki już od 9 lat.
ShutterStock
6 Stany Zjednoczone Ameryki, postrzegane przez wielu za oazę wolności obywatelskich, zajmują 46 miejsce w rankingu wolności prasy. Przed dwoma laty twórcy badania zaznaczali, że w USA występują w tym względzie problemy
ShutterStock
7 W Brazylii wielu ekspertów dostrzega kraj, który będzie miał coraz większy wpływ na światową gospodarkę i politykę. Warto wiedzieć, że dziennikarzom nie żyje się tam najlepiej. 111 miejsce w rankingu i wyraźne pogarszanie się sytuacji na przestrzeni ostatnich kilku lat.
ShutterStock
8 127 miejsce w rankingu zajmuje Ukraina, którą wyprzedzają m.in. Katar i Angola. Warto wiedzieć, że przekaz medialny naszych wschodnich sąsiadów nie jest w pełni niezależny.
ShutterStock
9 Rosja zajmuje 148 miejsce. Wyniki badania potwierdzają to, o czym mówi wielu - wolność prasy w Rosji jest ograniczona w znacznym stopniu.
ShutterStock
10 Chiny regularnie okupują ostatnie miejsca w rankingu. Tym razem na 175 miejscu na 180 sklasyfikowanych państw.
ShutterStock
11 Stawkę zamyka afrykańskie państwo Erytrea. Po raz kolejny zostało ono uznane za kraj, w którym wolność prasy jest w największym stopniu ograniczana. Głową państwa jest prezydent wybierany przez Komitet Centralny, który wybiera także jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe. W Erytrei legalnie działać może tylko jedna partia polityczna.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję