Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Senat na świecie: Gdzie wybory są tylko dla posiadających "uczciwe źródło utrzymania"?

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Izba Lordów w Wielkiej Brytanii Brytyjska Izba Lordów razem z Izbą Gmin i Suwerenem (panującą rodziną królewską) tworzy dwuizbowy parlament na Wyspach. Izba Lordów nie jest ciałem wybieralnym, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją. Izba wyższa brytyjskiego parlamentu istnieje od XIV wieku i działa od tego czasu z ośmioletnią przerwą na dyktaturę Olivera Cromwella w XVII wieku. Do XIX wieku miała zresztą znacznie więcej do powiedzenia niż Izba Gmin. Dziś pozostała jedynym w demokratycznym świecie senatem niewyłanianym w sposób demokratyczny. Aktualnie Izba Lordów składa się z 743 duchownych i świeckich, potocznie zwanych lordami. Lordowie duchowni to najwyżsi hierarchowie Kościoła anglikańskiego, którzy zasiadają w Izbie tak długo, jak długo sprawują swoje funkcje kościelne. Lordowie świeccy pełnią swoją funkcję dożywotnio, chyba że Izba odbierze im tytuł lordowski. W grupie lordów świeckich wyróżnia się parów dziedzicznych i parów dożywotnich, których powołuje monarcha zazwyczaj spośród znanych polityków i osób wyróżniających się w życiu publicznym. Nie ma limitów wiekowych, jeżeli chodzi o zasiadanie w Izbie Lordów. Izba Lordów pełni obecnie rolę ciała opiniującego ustawy uchwalane przez Izbę Gmin (bez prawa weta ostatecznego). Oprócz tego w ramach Izby Lordów działa wiele komisji specjalnych, które mimo że nie posiadają formalnego prawa do podejmowania decyzji, mają znaczny wpływ na życie polityczne w Wielkiej Brytanii. Izba posiada też niewielkie kompetencje ustawodawcze. O konieczności reformy Izby Lordów mówił już w 1911 roku późniejszy konserwatywny premier Winston Churchill. Rząd Davida Camerona także próbuje zmieniać Izbę - proponuje zmniejszyć liczbę parów z blisko 800 do 450. Docelowo w 2025 roku większość z nich (80 proc.) byłaby wybierana w demokratycznych wyborach na 15-letnią kadencję, bez możliwości ponownego starania się o ten urząd. Pozostałych wybierałaby specjalna komisja. Parowie musieliby się też pożegnać z tytułem lordów w przypadku mężczyzn i baronessy - jeśli byliby kobietą. Jak na razie zmian nie udało się wprowadzić w życie.
Izba Lordów w Wielkiej Brytanii Brytyjska Izba Lordów razem z Izbą Gmin i Suwerenem (panującą rodziną królewską) tworzy dwuizbowy parlament na Wyspach. Izba Lordów nie jest ciałem wybieralnym, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją. Izba wyższa brytyjskiego parlamentu istnieje od XIV wieku i działa od tego czasu z ośmioletnią przerwą na dyktaturę Olivera Cromwella w XVII wieku. Do XIX wieku miała zresztą znacznie więcej do powiedzenia niż Izba Gmin. Dziś pozostała jedynym w demokratycznym świecie senatem niewyłanianym w sposób demokratyczny. Aktualnie Izba Lordów składa się z 743 duchownych i świeckich, potocznie zwanych lordami. Lordowie duchowni to najwyżsi hierarchowie Kościoła anglikańskiego, którzy zasiadają w Izbie tak długo, jak długo sprawują swoje funkcje kościelne. Lordowie świeccy pełnią swoją funkcję dożywotnio, chyba że Izba odbierze im tytuł lordowski. W grupie lordów świeckich wyróżnia się parów dziedzicznych i parów dożywotnich, których powołuje monarcha zazwyczaj spośród znanych polityków i osób wyróżniających się w życiu publicznym. Nie ma limitów wiekowych, jeżeli chodzi o zasiadanie w Izbie Lordów. Izba Lordów pełni obecnie rolę ciała opiniującego ustawy uchwalane przez Izbę Gmin (bez prawa weta ostatecznego). Oprócz tego w ramach Izby Lordów działa wiele komisji specjalnych, które mimo że nie posiadają formalnego prawa do podejmowania decyzji, mają znaczny wpływ na życie polityczne w Wielkiej Brytanii. Izba posiada też niewielkie kompetencje ustawodawcze. O konieczności reformy Izby Lordów mówił już w 1911 roku późniejszy konserwatywny premier Winston Churchill. Rząd Davida Camerona także próbuje zmieniać Izbę - proponuje zmniejszyć liczbę parów z blisko 800 do 450. Docelowo w 2025 roku większość z nich (80 proc.) byłaby wybierana w demokratycznych wyborach na 15-letnią kadencję, bez możliwości ponownego starania się o ten urząd. Pozostałych wybierałaby specjalna komisja. Parowie musieliby się też pożegnać z tytułem lordów w przypadku mężczyzn i baronessy - jeśli byliby kobietą. Jak na razie zmian nie udało się wprowadzić w życie. / ShutterStock
Reklama

Komentarze (1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
  • takanohana
    2014-06-13 11:24
    Seanad Éirean to wyższa izba parlamentu Irlandii, a nie Islandii (a jego nazwa jest oczywiście w języku irlandzkim i znaczy "senat irlandzki")! Mam nadzieję, że inne zawarte tu informacje są lepiej sprawdzone.
    0
    zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej